banner257

NORMALLEŞME TAKVİMİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında normalleşme takvimini açıkladı. Erdoğan cafe, restoran,lokantaların sabah 07:00 ile 19:00 arasında faaliyet göstereceğini açıkladı.

NORMALLEŞME TAKVİMİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme takvimi açıkladı. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başlıkları;

Ortak akıl ve karar ürünü olarak kapsamlı kararları aldık. Salgının seyrinin aşağı olduğu dönemlerde normalleşme sürecine de girmiştik. Türkiye’de kaosa izin vermedik. Türkiye hem sağlık hemde önleyici tedbirler ile takdir edilen bir yerde durmaktadır. 9 milyon aşılama sayısına ulaştı.

Yeni kontrollü sürecini başlatıyoruz. Salgının yayıldığı ortamda normalleşmeyi sürdürmek mümkün değil. Adımlarımızı kademeli atmamız lazım. Bilim Kurulu üyesi çeşitli kriterlere göre iller sınıflandırıldı. İllerin salgınını Mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak renklere bağlandı.

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.

Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır.

Halı sahalar, yüzme havuzları Sabah 09:00 ile 19:00 arasında faaliyet gösterecek.

Kamunun çalışma saatleri normale döndürecek.

Nikah ve düğünler risk haritasına göre 100 kişiyi geçmemek ve 1 saati açmamak kaydıyla yapılacak.

STK, kooperatifler, odaların genel kurullar yapılabilecek."dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310