banner257

"RUSYA'DA AKTİF OLMALIYIZ"

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti ile gündeme gelen dış ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"100'E YAKIN TÜRK İNŞAAT FİRMASI RUSYA'DA"
Rusya’nın, ihracat yaptığımız ülkeler listesinde 6. sırada yer aldığını belirten Hiçyılmaz, “Rusya Federasyonu’na yaptığımız ihracatımız 2014 yılı ilk 10 aylık döneminde 5 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir. Rusya’dan ithalatımız ise yine 10 aylık dönemde yaklaşık 22 milyar dolar civarında bulunmaktadır. İthalat rakamının yüksek olmasının temel nedeni ise petrol, kömür ve doğalgaz alımının, yani enerji ithalatının fazla olmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Başkan Hiçyılmaz, “2013 yılı rakamlarına baktığımızda iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 32,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Doğrudan yatırımlara bakıldığında da Rusya’nın 1,7 milyar dolar, Türkiye’nin de 1 milyar dolara yakın yatırımı bulunmaktadır. 100’e yakın Türk inşaat firması, Rusya’da faaliyetlerini sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

"RUSYA'DA AKTİF OLMALIYIZ"

Türkiye’nin ve Kayseri’nin, Rusya ile dış ticaret hacminin artması ve aleyhimize ortaya çıkan rakamlarda denge sağlanabilmesi için ihracatın çeşitlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, “Kayseri’nin, Rusya Federasyonu’na yaptığı ihracat rakamına baktığımızda 2014 yılı ilk 10 aylık dönemde yaklaşık 24 milyon dolarlık bir rakama ulaşılabilmiştir. Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret hacminin 100 milyar dolar seviyesine çıkarılması konusunda varılan mutabakat iki ülke için de önemlidir. Bizim de Kayseri olarak bu 100 milyar dolarlık dış ticaret hacminde payımıza düşeni almamız ve Rusya pazarında daha aktif olmamız gerekmektedir” diye konuştu.

Rusya ile Türkiye arasında vize uygulamasının olmadığını hatırlatan Başkan Hiçyılmaz, “Kayserili işadamlarımız, Rusya pazarında daha fazla bulunmalı ve mevcut yapılanların dışında hangi başlıklarda ihracat yapılabileceği konusunda araştırma yapmalılardır. Rusya pazarının özellikle et, süt, balık, sebze ve meyve başlıklarında büyük bir talebi olduğu bilinmektedir. Bunların dışında AR-GE ve inovasyona dayalı yapılacak üretim ile böylesine önemli bir pazarda kendimize yer edinmemiz gerekmektedir” dedi.

“İki ülke arasındaki turizm faaliyetlerinin de hatırı sayılır rakamlara ulaştığını görmekteyiz” diyen Hiçyılmaz, 2013 yılında 4,3 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi, Hiçyılmaz, “2014 yılı Ocak-Eylül döneminde 4,1 milyon Rus turistin ülkemizi ziyaret ettiği belirlenmiştir. Kayseri’nin yalnızca dış ticaretle sınırlı kalmayarak, turizm pazarında da Rusya’ya hitap etmesi gereklidir. Zengin bir tarihi dokuya ve coğrafi güzelliklere sahip olan şehrimizi, özellikle Erciyes dağı gibi marka bir değeri, Kapadokya Bölgesi’nin tarihi ve turistik imkânlarını da katarak Rusya pazarında en iyi şekilde tanıtmamız ve Rus turistleri Anadolu’nun güzide şehirlerinden olan Kayseri’ye çekmemiz gereklidir. Böylelikle iç ticaretin gelişmesine de katkı sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Kayseri’nin 7 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefine ulaşabilmesi için her pazarda var olması gerektiğini vurgulayan Hiçyılmaz, Rusya ile Türkiye arasında sağlanan mutabakatın ilerleyen dönemlerde önemli yansımaları olacağına inandıklarını kaydetti.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER