banner257

Soykan: Koramaz’da Ağaç Katliamı Yoktur

Turan Mahallesi Muhtarı Hasan Soykan, Kayseri Yerel Haber’in yaptığı “Koramaz’da Ağaç Katliamı” başlıklı habere yanıt verdi. Soykan, “Ağaç katliamı yoktur. Onlar Budanan ve devrilen ağaçlardır.”dedi.

Soykan: Koramaz’da Ağaç Katliamı Yoktur

Turan Mahallesi Muhtarı Hasan Soykan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ Unesco Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Koramaz Vadisi, tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla dünyanın ender bölgelerinden olması, yemyeşil örtüsü ve kuş cıvıltılarıyla insanı cezbeden bir doğa harikasıdır.

Turan, Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Vekse, Bağpınar köyleri içine alan Koramaz Vadisi bölge insanlarının uğraşlarıyla bugüne kadar korunabilmiş ve Dünya mirasına kazandırılmıştır. Koramaz Vadisi içerisindeki bahçelerin tamamı bölge halkının tapulu bahçeleridir. Dedelerinden miras kalan bu doğa güzelliğini torunlarına miras bırakabilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bölge halkı geçen gün bazı gazetelerde çıkan haberle çok üzülmüşlerdir.

Koramaz Vadisinde geçen yoğun kış şartları ve fırtınaya dayanamayan ağaçların bir bölümü zarar görürken, kök gelişimi iyi olmayan veya Koramaz Vadisinin engebeli coğrafi yapısından dolayı bazı ağaçların devrildiği görülmüştür. Devrilen veya zarar gören ağaçları bahçe sahipleri ağaçların durumuna göre gerek budayarak gerekse keserek odunları kaldırmıştır.

Durumdan bilgisi olmayan vatandaşların ağaçlarını ise Melikgazi Belediyesi Park Ve Bahçeler Müdürlüğü Ekiplerince yolları açmak amacıyla kaldırılmış ve bahçelerin içerisine konulmuştur. Gazetenizde yazdığı gibi bir ağaç katliamı olmayıp sadece devrilen ağaç ve dallar kesilmiştir.

Yüzlerce çiçeğin kokusunu içerisinde barındıran Koramaz Vadisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı güzellikte ve doğallıkta kalabilmesi için bölge halkı elinden gelen gayreti gösterecektir demek suretiyle bölge halkı için Koramaz Vadisinin önemine dem vurmuştur.”dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat YÜKSEL
Suat YÜKSEL - 3 hafta Önce

"KORAMAZ VADİSİ " Sınırları içinde bulunan Ağaçlık alan Özel mülküyete tabidir, hiç kimse kendi Mülkiyeti de olsa zorunlu (kuruma yada rüzgarın devirmesi) olmadıkça ağaç kesmez...
Zira bahçelerin içerlerine girildiğinde, toplanmayı bekleyen birçok DEVRİLMİŞ AĞAÇ görünür...

ali nehif
ali nehif - 3 hafta Önce

muhtarim dogru soyluyor agac katlimi yoktur onlar ruzgarin devirdigi ve yola zarar veren agaclar

SIRADAKİ HABER

banner310

banner306