"Suriye'de yeni bir dönem başlıyor"

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politika ile ilgili görüşlerini paylaştı. Gül, "ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, Suriye’de yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor" dedi.

 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politika ile ilgili görüşlerini paylaştı. Gül, "ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, Suriye’de yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor" dedi.

Abdullah Gül, kendi adını taşıyan AGÜ Üniversitesi'nin akademik ders yılı açılışına katıldı. Gül açılış öncesi kampus alanındaki müze ve kütüphane binalarının yapımı hakkında bilgi aldı.

Daha sonra bir konuşma yapan Gül, Türkiye’nin dış politikası ve ülkenin içinde bulunduğu duruma da değinerek şunları söyledi:

"Türkiye olarak hassas dönemden geçiyoruz. Türkiye’nin etrafında önemli olaylar oluyor. Irak ve Suriye’deki olaylar bizi yakından ilgilendiriyor. Kuzey’de Rusya ile Ukrayna arasındaki sıkıntılar, Türkiye’yi ilgilendiriyor. Güneyimizde Suriye’deki mülteciler, göçmenler evlerini barklarını terk ederek, perişan oluyor. Bu insanların perişan olması gibi onu Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, Suriye’de yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor. Bu dönem Türkiye için yıpratıcı ve kötü sonuçlar doğurmaz, orada istikrarı doğuracak sonuçlar olur. Tüm bunlar Türkiye’nin kendi içini sağlam tutup, kutuplaşmadan uzak, barış, diyalog içinde problemlerini çözmesi elzemdir. Yoksa, kayıp yıllar olur. Türkiye’nin ekonomik kalkınmaya dönmesi, yatırımların hızlanması, Türkiye’deki huzurla ve kutuplaşmanın bitmesi ve birinci gündem olan kalkınmaya dönülmesiyle olur. Seçimler sonrası kurulacak hükümetle, Türkiye umarım gerçek, gündemine yeniden döner. Ve yapısal reformları gerçekleştirecek ve Türkiye’nin enerjisini toplayıp kalkınmaya sevk edecek ve Türkiye’yi yeniden yatırım yapılacak ülke haline getirecek. Türkiye gibi köklü devlet geleneği olan ülkede, siyasetçilerin bunu başaracağına inanıyorum. Siyaset sorunları çözme sanatıdır.’’

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 08:15

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER