banner257

TALAS'TAN İNŞAAT FİRMALARINA UYARI

Talas Belediyesi'nden ilçede faaliyet gösteren inşaat firmalarına kış aylarındaki beton dökümüyle ilgili uyarı geldi.

TALAS'TAN İNŞAAT FİRMALARINA UYARI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, normal hava koşulları olan artı 5 ile artı 30 derece arasındaki sıcaklıklarda dökülen betonun kış aylarına girilmesi nedeniyle durdurulduğunu belirtti.

Başkan Palancıoğlu, kış mevsiminde hava sıcaklıklarının normal beton dökümüne uygun olmayacağından 1 Aralık 2014 ile 1 Nisan 2015 tarihleri arasında yasaklandığını söyledi.

Buna rağmen beton dökmek isteyen firmaların çalışmalarına devam edebilmeleri için kış aylarındaki beton dökme kurallarına uymaları gerektiğinin altını çizen Başkan Palancıoğlu, şöyle konuştu: "TS 1248 standardı olan 'Anormal Hava Şartlarında Betonun Hazırlanması Dökümü ve Bakımı kurallarına uygun olmak şartıyla beton atmak isteyen firmaların yapı denetimi firmaları (yapı denetimsiz bina inşaatlarında ise teknik uyguluma sorumluları) nezaretinde ve denetim firmasının (yapı denetimsiz bina inşaatlarında ise teknik uygulama sorumlularının) idaremize bildirmeleri gerekmekte. Aksi halde fenni mesul veya yapı denetim firmasının beton dökümüne müsaade etmemeleri gerekmekte. Bu kurallara aykırı davranılması durumunda yürürlükteki mevzuata göre yapı denetim firmaları ve yapı müteahhitleri hakkında yasal işlem yapılacak"

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner271