banner257

Tarihi binada, tarihi yatırım

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından İncesu’ya yaptırılacak Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni olumsuz hava şartları nedeniyle tarihi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tarihi binada yaptığı açıklamada bu yıl toplam bedeli 1.2 milyar TL’yi bulan Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımlarına başlayacaklarını belirtti.

Tarihi binada, tarihi yatırım
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından İncesu’ya yaptırılacak Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni olumsuz hava şartları nedeniyle tarihi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tarihi binada yaptığı açıklamada bu yıl toplam bedeli 1.2 milyar TL’yi bulan Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımlarına başlayacaklarını belirtti. İncesu Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni, hava şartları nedeniyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nde yapıldı. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, ilçe belediye başkanları, bürokrat ve İncesulular katıldı. Ülke gündemini değerlendiren ve 16 Nisan referandumuna değinen Bakan Özhaseki, şöyle dedi:


“Bu ülkenin büyümesini, gelişme ve kalkınmasını istemiyorlar. Gönül coğrafyamıza liderlik yapmamızı istemiyorlar. Bu yüzden AK Parti döneminde bile 10’a yakın hükümeti devirme operasyonu yaptılar. Tek dertleri ülkemizin güçlü olmasını engellemek. Ama biz bir, beraber, güçlü olacağız ve onların hakkından geleceğiz.”

Yeni anayasanın bu amaçla yapıldığını ifade eden Bakan Özhaseki, 18 maddelik anayasa değişikliğini detaylarıyla anlattı. Bakan Özhaseki, “Yeni sistem milli iradenin hakim olacağı bir sistemdir. İncesu’dan rekor evet bekliyoruz” diye konuştu.

Törene katılan Vali Süleyman Kamçı da kadınların ve gençlerin beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine imkan sağlayan bu tür tesislerin önemini vurguladı. Kadın ve gençlerin yeteneğini artırarak üretici olmalarıyla ilçenin de kazanacağını dile getiren Vali Kamçı, böyle bir yatırımdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik ve ekibine teşekkür etti. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, şöyle devam etti:

"Rivayet edilir ki, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Bağdat seferi sırasında İncesu’ya gelir. O zamanlar bataklık olan İncesu deresinin kenarına ordugahını kurar. O gece bir rüya görür. Rüyasında kendisine bu yörenin ihyası emredilmiştir. O rüyaya istinaden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın inşa ettirdiği külliye bugün hala ayakta. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın rüyası üzerine ihya edildiği rivayet edilen İncesu, AK Parti döneminde her yönüyle ihya edilen bir ilçe olmuştur. Üstelik bu ne bir rüya ne de rivayet. Tamamıyla gerçek'' dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin hem kent merkezinde hem de ilçelerde yoğun bir çalışma yaptığını ifade eden Çelik, 2016 yılında sadece büyük ölçekli yatırımlar dikkate alındığında Kayseri’ye 550 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını dile getirdi. Bu yıl Kayseri tarihinin en büyük yatırımlarını yapacaklarını vurgulayan Çelik, “İnşallah bu sene belediyecilik tarihinin en fazla yatırımlarına başlıyoruz. 1.2 milyar TL’lik yatırım yapacağız. 2017 yılının ilk gününden bu yana yaptığımız ihale sayısı 73’e ulaştı ve toplam bedeli 175 milyon TL’yi geçti."

Yapılacak olan Kadın ve Gençlik Merkezi hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Çelik, 3 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip binada yüzme havuzu, kadın- erkek fitness salonları, 135 metrekare alanlı oyun salonu, kadınlar lokali, 100 kişilik konferans salonu ve KAYMEK kurslarının verilebileceği beş adet dersliğin bulunduğunu belirtti. Çelik, yatırım bedelinin çevre düzenlemesiyle birlikte 5 milyon TL’yi geçeceğini belirtti ve İncesu’ya kadın ve gençlik merkezinin yanı sıra çok şık bir kütüphane yapacaklarını da kaydetti. Konuşmaların ardından İncesu Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temeli dualarla atıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310