banner257

Yamula patlıcanı, geleneksel festivalle tanıtıldı

KOCASİNAN Belediyesi tarafından Yemliha Mahallesi’nde her yıl geleneksel hale getirilen Yamula Patlıcanı tanıtım etkinliği bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yamula patlıcanı, geleneksel festivalle tanıtıldı
KOCASİNAN Belediyesi tarafından Yemliha Mahallesi’nde her yıl geleneksel hale getirilen Yamula Patlıcanı tanıtım etkinliği bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yamula patlıcanının tanıtımı için düzenlenen etkinlik, Kızılırmak nehrinin kenarında gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe, Ekonomi Eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Vali Yardımcısı M. H. Nail Anlar, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da Kayseri’nin her bir köşesinin kendine has özellik ve değerleriyle ön plana çıktığına dikkat çekerek, “Bunlardan biri olan Kocasinan İlçemizdeki 48 kırsal mahallemizin her birinin, Yemliha gibi farklı özellikleri var ama Yemliha patlıcanıyla meşhur. Yamula patlıcanının güzelliği ve lezzeti tüm Türkiye’de bilinir vaziyettedir. Yamula patlıcanı, coğrafi işaretiyle birlikte Türkiye’de aranan bir lezzettir. Bu ürünün gün yüzüne çıkmasında Yemlihalı kardeşlerimin büyük emekleri var” ifadelerini kullandı.

Yemliha Mahallesi’ne yapılan yatırımlarla mahallenin çehresinin değiştiğini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Diğer mahallelere olduğu gibi Yemliha Mahallesi sakinlerine de daha güzel hizmetler sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmalar kapsamında Yemliha Mahallemize çevre düzenlemesi, yeni meydan, kapalı pazar yeri ve yeni yollar kazandırdık. Ayrıca Doğalgaz şirketiyle buraya doğalgazın gelmesi için görüşmelerimizi devam ettirdik. Allah nasip ederse bu yıl içerisinde Yemliha’ya doğalgaz çalışması başlayacak ve yıl sonuna kadar doğalgaz gelecek. Kocasinan Belediyesi olarak doğalgazın gelmesiyle birlikte mahallenin içerisinde yapılması gereken asfaltlama çalışmalarını tamamlayacağız. Hemşehrilerim her şeyin en iyisine layık. Bunun için gece-gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından geleceğe daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak adına 2 ton geri dönüşüm ürünü toplayan minik çocuklara ödülleri verildi. Düzenlenen tanıtım etkinliğinde Türk Halk Müziğinin ünlü isimlerinden Kürşat’ın konser verdi.

HABER: ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner267