Gürer, konuşmasında, taşeronların kadro sorunundan, Bağ-Kur priminin yüksekliğine, Milli Eğitim Bakanlığındaki geçici işçilerden, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kademeli geçiş beklentisine ve stajların işe başladığı gün yaşlılık sigortası başlaması gibi çok sayıda sorunu dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasına ‘çalışma yaşamının sorunlar yumağı’ olduğuna söyleyerek başladı.

TAŞERONLAR HALEN KADRO BEKLİYOR

Taşeronda kalan işçilere halen kadro verilmediğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçici işçilere, mevsimlik işçilere söz verildi; yerine getirilmedi. 4 Aralık mağdurlarının mağduriyetleri sürüyor. Stajyerlerin ve çırakların işe başladığı gün yaşlılık sigortasının başlaması sağlanmadı. KİT ve BİT'te çalışanların kadro beklentileri karşılanmadı. Vakıfbank güvenliğine kadro hakkı sağlanmadı” dedi.

BAĞ-KUR PRİM GÜNÜ 9 BİN DEĞİL, 5 BİN GÜN OLMALI

BAĞ-KUR priminin 9000 günde tutularak esnaf ve çiftçinin, emekli olmasının önünün kesildiğini anlatan Gürer, BAĞ-KUR priminin emeklilik için yeterlilik süresinin 5 bin güne indirilmesi gerektiğini ifade etti.

GEÇİCİ İŞÇİLERİN BEKLENTİLERİ

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kademeli geçiş sağlanmadığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ PIKTES öğretmenlerinin kadro hakkı verilmedi. Millî Eğitim Bakanlığında on ay çalışıp iki ay işsiz kalan işçilerin sürekli kadroya alınma beklentileri karşılanmadı” diye konuştu.

HANİ ÇÖZECEKTİNİZ?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalışma yaşamındaki bu sorunların aşılması konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, Plan ve Bütçe Komisyonuna geldiğinde yaptığı konuşmada "Çözeceğiz." İfadesini kullandığını anımsatarak, “Ancak Meclis kapanıyor, hâlâ bir çözüm getirilmedi” şeklinde konuştu.