Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak ülkemizde, hayvancılık konusunda yaşayan sorunlara dikkat çekti, çözüm önerilerini anlattı.

GÜRER, ZİYARET ETTİĞİ KÖY VE KASABALARDA YAŞANAN SORUNLARI MECLİS’E TAŞIDI…

Ziyaret ettiği köy ve kasabalarda, hayvancılık yapanlarla görüşüp, sorunları birinci ağızdan dinlediğini ve bu sorunları, Meclis’e taşıdığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Özellikle kırsaldaki küçük aile tipi işletme’ dediğimiz, 10 ya da 20 ineği olanların hayvanlarını kesime gönderdiklerini, ahırların boşaldığını, buralarda artık ot bittiğini görünce bir kez daha onların feryatlarını sizlere duyurmak istedim” dedi.

HAYVANCILIK YAPANLAR FERYAT EDİYOR

besicilerin, yetiştiricilerin, "Ne cenazede ağlayacak ne düğünde oynayacak hâlimiz kaldı. Ağzımızı bıçak açmıyor. Ahır boşaldıktan sonra hayvancılığı bırakıp gurbette işçi olduk." Şeklindeki sözlerini genel kurulda konuşmasında dile getiren Ömer Fethi Gürer, “Bu feryatlar duyulmadığı için ne yazık ki ülkemizde çiğ süt üretimi düştü, peynir üretimi düştü ama buna rağmen, TÜİK hâlâ hayvan verilerini sabit gösteriyor” dedi.

1 MİLYON İNEK KESİME GİTTİ

Ülkemizde 1 milyona yakın özellikle süt ineğinin kesildiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, bunların kesilmesinin, aynı zamanda, 1 ineğin 5 kez yavruladığı düşünüldüğünde, 5 yavrudan da ülkenin hayvan açısından mahrum kaldığını gösterdiğine dikkat çekti.

YEM SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Hayvancılık yapanların en önemli sorunlarından birinin yem olduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “ Hayvancılık giderinin yüzde 70'ini yem oluşturuyor ama ahır gideri -mazotu, elektriği, veterineri, aşısı, bakımı- var. Hayvancılık gerçekten çok zor bir iş. Yirmi dört saat hayvanla ilgilenerek, onlardan verim sağlayıp raftaki ürünün oluşmasının yolunu açıyorlar” diye konuştu.

FAİZE 656 MİLYAR, ÇİFTÇİYE Destek 54 MİLYAR

AK Parti iktidarları döneminde tarının geri atıldığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2023 yılı bütçesinde faize 565 milyar, çiftçiye destek 54 milyar destek ayırıldığını, buradan çiftçinin, besicinin, süt inekçiliği yapanın yaşadığı sorunların farkında olmayan bir siyasi iktidar olduğunun anlaşıldığını belirtti.


BUZAĞI ÖLÜMLERİ ÖNLENEMİYOR

Buzağı ölümlerinin önüne geçilemediğini ifade eden Gürer, “Şimdi rafta sütü buluyorsunuz, eti buluyorsunuz. Birincisi, süt ineği dahi kesildiği için et daha bol miktarda bulunabiliyor ama bir gerçeğin de altını çizelim; vatandaş alım gücü kalmadığı için süte, peynire erişemediğinden yaşanan sorunun büyüklüğü görünmüyor” dedi.

MERA ALANLARI YARI YARIYA AZALDI

Mera alanlarının daraldığını, meraların 24 milyon hektardan 12 milyon hektara gerilediğini anlatan CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, özellikle küçükbaş hayvanların mera beslenmesi olmazsa sıkıntının büyüyeceği uyarısında bulundu.

DESTEKLER YETERLİ DEĞİL

Yurt dışından ithal edilen mısır, arpa, soya, pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği tohumu küspesinin yem olarak hayvanlara verildiği ülkemizde yem fiyatlarının sürekle artması nedeniyle, insanların hayvancılığı bıraktığını anlatan Gürer, destekler yeterli olmadığını, zamanında verilmediğini, . Eğer çiftçilik yapmıyorsa hayvancılığı sürdürebilmesi artık olası olmadığını bu nedenle de hayvancılığın sıkıntıya düştüğünü ifade etti.

Ziyaret ettiği köy ve kasabalarda içinde hayvan olmayan çiftlikleri gördüğünü anlatan Ömer Fethi Gürer, “Almış krediyi, yapmış, gitmiş çünkü bu işin yürümeyeceğini görünce hayvancılık yapmaktan vazgeçmiş. Ama öbür tarafta "küçük aile tipi işletmesi" dediğimiz kırsaldaki çiftçi de destekten mahrum bırakılmış. Besiciyi, süt inekçiliğini mutlak surette desteklememiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNLEM ALINMALI

Yem sorunun TMO’nun ithal edeceği arpa ile çözülemeyeceğine de işaret eden Gürer, arpa alabilecek kudrette yetiştiricinin kalmadığını belirtti. Ömer Fethi Gürer, “ Bildiğiniz gibi, ülkemizde 1 milyon 700 bin yerli ırkımızdan hayvan kaldı, geriye kalanın önemli bölümü kültür ve kültür melezi. Bunlardan da süt alırken onların yemlerini ona göre vermek gerekiyor. Diyor ki besici kardeşim: "Ben yemini kıstım, o da sütü kıstı." Nasıl çiftçi refahı önemliyse hayvan refahı da o da önemli. Hayvanın bulunduğu ahır, yaşadığı koşullar, yediği yem, o hayvanın verimliliğini sağlıyor. Eğer siz, ona yeterli yemi veremezseniz, o anlamda, aldığınız süt de düşüyor, et de istediğiniz kiloda olmuyor” dedi. Gürer, “Alanlara gittiğimizde gördüğümüzü burada bir kez daha duyurmak itiyorum. Ahırın boşaldığı, hayvancılık yapanın bu işi terk ettiği süreçte Türkiye'nin geleceği, et ve süt konusunda da riske atılıyor. Bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha uyarıyorum ki bu konuda önlem alınsın…” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi