CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Marketlerde Ramazan kolisinin 449 lira 90 kuruşa satıldığını söyledi. Gürer, "2018 yılında Ramazan kolisi marketlerde 49 TL'ye satılıyordu. Son üç yılda Tarım Kredi Marketlerde Ramazan kolisi fiyatları ise her yıl artarak satışa sunuluyor. 2022 yılında 169 TL iken 2023 yılında 320 TL ve 2024 yılında da 449 lira 90 kuruşa çıkmış bulunuyor. Ramazan kolisi Ramazan ayından önce bir hayırsever alır dağıtır ve vatandaş kolisi ile Ramazan boyunca ihtiyacını karşılardı." şeklinde konuştu.

KOLİ İÇİNDE ÜRÜN AYNI, FİYAT FARKLI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin uyguladığı ekonomi politikaları ile fiyatlar her yıl arttığını belirtti. Gürer, “Ramazan kolisinin yanına yaklaşmak sorun haline geldi” dedi.

Türkiye’nin En Büyük Bayrağı Talas Paraşüt İndirme Alanında Açıldı Türkiye’nin En Büyük Bayrağı Talas Paraşüt İndirme Alanında Açıldı

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ramazan kolisinin içinde et yok, süt yok, peynir yok, zeytin yok. Et ve sütten mamül ürünler içinde yok. Pişirme giderini düşünün. Bunun yanısıra soğanıydı, sebzesiydi katkı olarak kullanılacak diğer malzemelerle tencere nasıl kaynayacak? Kolide neler var? 2 adet çorba, 2adet 500 gramlık makarna, 1 adet yarım kilo tuz, 500 gram çay, 1 adet 1 kilo kırmızı mercimek, 1 adet 1 kilo pilavlık pirinç, 1 adet 1 kilo nohut, 1 adet 1 kilo pilavlık bulgur, 830 gr 1 teneke salça, 1 adet 1 kilo un ve 1 litre ayçiçek yağı yer alıyor. Bunları bir aile Ramazan ayı boyunca değil birkaç gün içinde tüketir. Artan gıda ürün fiyatları Ramazan kolisine de yansımış bulunuyor. Tarım Kredi Marketleri ucuz ürün satacağı sürekli iktidar yetkilileri ifade ediyordu. Ramazan kolisi dahi bir önceki yıla göre 129 TL bir fiyat artışı, önemli bir artıştır. Enflasyon durmuyor.” diye konuştu.

YANLIŞ TARIM POLİTİKASI RAFTA FİYATLARA YANSIYOR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Gıdada fiyatlar artıyor. Yanlış tarım politikaları rafa da yansıyor. Üretici ürettiği üründen para kazanamazken tüketici pahalı ürün alıyor. Aracılar ve ithalcilere kazanıyor. Planlı tarım ve doğru desteklerle fiyat artışları durdurulabilir” diye konuştu.

PİDENİN KİLOSU 60 TL 

Ramazan ayı ile bütünleşen hurma, zeytin fiyatları bir önceki yıla göre fiyatlarının katladığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer,“ Ramazan ayında özellikle aranan ve iftara yakın fırınlarda kuyruk oluşturup sıcak alınmak istenen pidenin büyük şehirlerde 250 gramı 15 TL’den, kilosu ise 60 TL’ye   satılacağı  açıklandı. Un yanında maya, işçilik, kira, nakliye, tuz gibi artışlarda fırıncıları üretimde zorlar noktaya geldi. Vatandaş alırken zorlanırken, fırıncılarda işlerini sürdürmekte zorlanıyor. Enflasyon her kesimi etkilerken, iktidar bu süreci yaratan olarak çözüm de getirmiyor. Pidesi ve de Ramazan kolisindeki bu ürünlerin pişirme giderleri için alınacak malzemeleri de katarsak, artık mutfaktaki yangının büyüklüğü daha net görülecektir” diye konuştu.


piabet
Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ