banner257

Kar Lastiği Değil Kış Lastiği

Kış lastiklerinin sadece karlı zeminde fayda sağladığı yönündeki düşüncenin yanlış olduğu, kış lastiklerinin hava sıcaklığına bağlı olarak kullanılması gerektiği.

aslında kar lastiği diye bir lastik çeşidinin olmadığı, ancak halk arasında kış lastiklerinin, üzerlerindeki kar tanesi figüründen dolayı bu lastiklerin kar lastiği olarak da adlandırıldığını

Sanılanın aksine, kış lastiklerinin sadece karlı ve buzlu zeminde fayda sağlamadığını bu lastiklerin hava sıcaklığına bağlı olarak kullanılması gerektiğini.

Kış lastiğinin düşük hava sıcaklıklarında, karlı ve buzlu zeminde güvenli sürüşü artırdı

"Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran en önemli fark, kışın özellikle kar yağışı ve sıcaklığın düştüğü havalarda aracın yola tutunmasını artırması, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde yol almasına ve daha emniyetli durmasına olanak vermesidir. Bu lastikler, daha yumuşak malzemeden üretildiği için düşük sıcaklıklarda esnekliğini kaybetmez. Bu lastikler, özellikle normal tutuşu olan kuru zeminden birden kayganlaşan viyadük ve köprü üstü gibi yol kesimlerinde yol tutuşunu arttırarak sürüş risklerini azaltır. Kış lastikleri, üretildikleri malzemenin yanı sıra diş derinliği ve desenleri ile de diğer lastiklere göre kış şartlarında avantaj sağlar. Dolayısıyla kar lastiği değil, kış lastiği vardır. Bu nedenle kış lastiklerinin sadece karlı zeminde fayda sağlayacağı yönündeki düşünce yanlıştır. Daha yumuşak malzemeden üretildiği için soğukta esnekliğini kaybetmeyen kış lastiği, kar olmasa bile hava sıcaklıklarının arttığı bahar aylarına kadar kullanılmalıdır."

Kış lastiklerinin 7-8 derece sıcaklığın altındaki hava koşullarında, kar ve buz olmasa bile olumlu sonuçlar elde edilir yaz lastiklerinin malzemesinin 7-8 derecenin altında sertleştiği için yola tutunmasının azaldığı

-"Kış lastiği zincire göre daha güvenli"-

Kış lastiklerinin 4 mevsim lastikleriyle de karıştırılmaması gerektiği üzerinde "m+s" sembolü olan lastiklerin karda ve çamur özelliği taşıyan zeminlerde tutunmayı arttırdığını, ancak bu lastiklerin kış lastiği özelliği taşımadığı.

Kış lastiklerinin her mevsim kullanılamayacağı

"Kış lastikleri, yakıt ekonomisi, sürüş konforu, ses çıkarması ve pahalı olması nedeniyle her mevsim kullanılmamalıdır. Zaten, kış lastikleri yüksek hava sıcaklıklarına göre üretilmediği için yaz aylarında konforlu sürüş sağlamaz. Kış lastiklerinin yazın kullanılması lastik ömrünü azaltır.

Karayolları Kanunu'na göre araçlarda kış aylarında zincir bulundurma zorunluluğu olduğu "Yasaya göre, araçlarda zincir takma zorunluluğu vardır. Çünkü yasada kış lastiği tanımı mevcut değildir. Bence, kış lastiği zincire göre daha güvenli, çevreye ve yola zarar vermeyen bir uygulamadır. Çünkü zincir, aracın çekiş durumuna göre ön veya arka tekerlerde kullanılır. Bu durum, araçların zincir takılı olmayan tekerlerden savrulmasına neden olabilir. Ayrıca, zincir araca ve yola zarar vermektedir. Kış lastiği ise karlı ve buzlu ortamlarda 4 tekerlekte uygulandığı zaman daha iyi bir tutuş, daha güvenli bir sürüş sağlar"

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELAHATTİN KARAKOÇ
SELAHATTİN KARAKOÇ - 2 yıl Önce

SAYIN MÜNİR BEY,GÜNLÜK YAŞAMIMIZI İLGİLENDİREN TRAFİK KONUSUNDA VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK YARARLI OLACAKTIR TEŞEKKÜRLER...

banner310