Kayseri 2021 Yılı Yatırımları Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri katıldı.

“BAKANLIĞIM DÖNEMİNDE KAYSERİ’YE 7.6 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI”

Gerçekleşen toplantıda Kayseri’ye 19 yılda 45 milyar lira civarında yatırım yapıldığını söyleyen Özhaseki, “Bu yıl için 6.7 milyar lira kadar Kayseri'ye yatırım gözüküyor. Ara ara Kayseri kamu yatırımlarından yeteri kadar pay alamıyor diyen arkadaşlar basit bir politik gevezelik yapıyorlar. Bugün Kayseri’de aktif sigortalı sayısı 325 bini aştı. Geçtiğimiz yıl Kayseri’de 20500 kişi İŞKUR aracılığıyla iş buldu. Bu kayserinin altyapısını hazırlama ve düzeltme ile ilgilidir. Siz altyapıyı yaparsanız, insanlara da ekmek kapısı açılır. Basit örnek serbest bölge. Dünyanın neresinde serbest bölge kuran bir belediye var? Cumhurbaşkanı ‘İlk arsayı kim getirirse şehir hastanelerine ilk orada başlayacağım’ demişti. Arsayı hazırladım götürdüm.

‘Zaten başka kimse getiremez’ deyip güldü. Şu an orada 1607 yataklı, 43 ameliyathanesi olan, 263 yoğun bakım yataklı bir hastaneye sahibiz. Kayseri’de 15 tane hastane, 102 aile sağlık merkezi ve 56 tane acil sağlık istasyonumuz var. Bünyan ve Yahyalı devlet hastanelerine 100 milyon lira harcandı. Develi ve Sarız hastaneleri de bitmek üzere. Önümüzdeki günlerde açılacaklar. Tomarza ilçe sağlık müdürlüğünün yapımı devam ediyor. Mimarsinan, Bahçelievler, İncesu Süksün’de yapılan sağlık merkezlerinin bedeli 250 milyon lirayı buluyor. Tüm Kayseri hastanelerindeki yatak sayımız 4 bin 667, hekim sayımız 2000'lerin başında 614 iken bin 482'ye yükseldi. Sağlık çalışanı sayımız üç misline katlandı, 10 bin 573 oldu. Bakanlığım döneminde Kayseri’ye 7.6 milyar lira yatırım yapıldı” diye konuştu.

‘KAYSERİ’Yİ OTOBANA BAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI’

Kayseri’ye yapılan yollara değinen ve yapılacak otoban projesinin başladığını belirten Özhaseki, “2003 yılına kadar Kayseri’den çevre illere 83 km bölünmüş yol varken, bugüne kadar 651 km çift yol yapıldı. Artık Kayseri çevresindeki illere çift yolla bağlanmış oluyor. Bunun dışında kuzey çevreyolu AK Parti iktidarı döneminde yapıldı. Çok çabuk unutuluyor bunlar. 2022 yılında dosyalar dolusu yapılacak yolların listesi geldi. Okusam hepiniz sıkılırsınız. Eksikliklerin tamamı bu dönemde tamamlanıyor. Mesela Kayseri’nin otobana bağlanması için Kırşehir tarafındaki çalışmalar 3 ay önce başladı.

Önümüzdeki dönemde Kayseri Ankara’ya 320 km mesafeyle bağlanacak. Nevşehir bağlantısı da yapılıyor, orada 15-20 km mesafe uzuyor. Kayseri’ye ulaştırma bakanlığımız tarafından ilk defa viyadükler yapıldı. Mimarsinan, Boğazköprü, Himmetdede, Bünyan, Tavlusun’daki yollar bu dönemde yapıldı. Temeli atılan lojistik merkezi 328 milyon lira ile 2022 yılı içinde tamamlanacak. Kayseri-Nevşehir-Konya-Antalya yolunun planlaması bitmek üzere. İnşallah ihaleye çıktığı zaman Samsun’a ve Antalya’ya uzanan hattın konforundan istifade etmiş olacağız” dedi.

‘SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 19 YILDA 1.1 MİLYAR YATIRIM YAPTI’

Kayseri’ye yapılmış olan Sanayi ve teknoloji alanında yatırımlarından bahseden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kayseri’ye son 19 yılda 1.1 milyar lira yatırım öngördü ve harcadı. Lityum batarya tesisi 750 milyon lira bedelli bir proje. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 284 firmaya kredi temin etti. Organize Sanayi Bölgesi’ de (OSB) 100 bine yakın insanın çalıştığını, ihracatın 3.2 milyar dolar olduğunu biliyoruz. İşte bunlar AK Parti döneminde sağlanan yatırımlardır” diye konuştu.