banner257

Defineciler Roma Mezarlarını Tahrip Etti

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde Roma dönemine ait kayadan oyma mezarlar, defineciler tarafından tahrip edildi. Araplı Mahalle Muhtarı Hamza Bulut, “Roma mezarları defineciler tarafından talan edildi. Biran önce bu durum önlenmesini istiyoruz” dedi.

Defineciler Roma Mezarlarını Tahrip Etti

Yeşilhisar ilçesi Araplı Mahallesi Seğlik mevkiinde Roma dönemine ait kayadan oyma çok sayıda mezar bulunuyor. Bunun dışında bölgede kayalar içinde de Roma mezarları yer alıyor. Son dönemde tarihi bölge definecilerin tahribine uğradı.

Bölgeye gelen defineciler, değerli eşya bulma umuduyla kayadan oyma mezarlara zarar verdi. Araplı Mahalle Muhtarı Hamza Bulut, “Seğlik mevkiinde bulunan Roma mezarları defineciler tarafından talan edildi. Buradaki tarihi dokuya zarar veriliyor. Doğal güzelliklerimiz yok oluyor. Biran önce bu durum önlenmesini istiyoruz. Bunun dışında bölgemizde bulunan peribacalarına da zarar veriliyor. Buralara el atılırsa bundan çok memnun oluruz. Bölgemizin turizme kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgenin korunması için çalışma başlatılacağı öğrenildi. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289