“ENERJİ SİSTEMLERİ“ YARIŞI

Öğrenciler bu bölüme girmeye hak kazanabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. TÜRKİYE'deki Mühendislik Fakülteleri içerisinde tek Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü doktorası olan Erciyes Üniversitesi'ne adeta öğrenci akını var.

“ENERJİ SİSTEMLERİ“ YARIŞI
Lisansüstü eğitim başvurularının yoğunluğu fakültenin öğrenci alımlarında sınırlamaya gitmesine neden oldu.

Sınırlamalar öncesi 15 kişilik kontenjana 60 başvuru olurken, bu yıl 10 kişilik kontenjana 16 başvuru yapıldı. Başvurulardan sadece 4 öğrenci kabul edildi.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde 2009 yılında kurulan Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü kısa sürede çok yol aldı. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerinin olduğu bölüm, 2011 yılında ülkedeki Mühendislik Fakülteleri arasında doktora olanağı sunan ilk ve tek fakülte durumuna geldi. Kurulduğu yıl lisansüstü eğitim için 9 öğrenci kontenjanı olan bölüme 16 kişi başvuru yaptı.

Bu durum yıllara göre artış gösterdi. 2012 yılında 12 kişilik kontenjana 24 kişi, 2013 yılında ise 15 kişilik kontenjana 60 kişi başvurdu. Durum böyle olunca bölüm yönetimi Lisansüstü öğrenci alımı konusunda şartları sınırlandırdı ve bölüme kabul edilme notunu yükseltti. Bu yıl sadece Enerji Sistemleri, Elektrik, Makine ve Uçak Mühendisliği Bölümleri'nden öğrenci kabul edildi. Bu durumda 2014 yılında 16 başvurudan sadece 4'ü kabul edildi. Önümü bunları önümüzdeki yıl ise yalnızca Enerji Sistemleri bölümünden öğrenci kabul edilecek.

2 TÜBİTAK, 1 SAN-TEZ PROJESİ TAMAMLADILAR

Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Serdar Genç, Mühendislik Fakültesi içerisinde yer alan bölümün ilk günden bu yana ilgi odağı olduğunu söyledi.

Doktora olanağının Türkiye?de yalnızca kendi fakültelerinde olduğu belirten Genç, "Lisansüstü eğitimde tek olmamız sebebi ile Kayseri dışında birçok ilden öğrenci alıyoruz. Biz, 4 yılda 2 TÜBİTAK, 1 de SAN-TEZ projesi tamamladık, 1 TÜBİTAK Projesi devam ediyor ve 1 proje daha TÜBİTAK'a sunuldu değerlendirme aşamasındadır. Bu çalışmalar 5 Öğretim Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi, 2 Araştırma Görevlisi kadrosuyla yapılıyor." dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310