ERÜ’YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Gençlik Kolları, Erciyes Üniversitesi’nde yaşanan harç krizi ile bir bildiri yayınladı. Bildiride,Erciyes Üniversitesi’ne ‘’ek dersler için ayrı ücret alma’’ uygulamasına son verme çağrısında bulunuldu.

ERÜ’YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Türkiye’de ilk defa Erciyes Üniversitesi’nde uygulanan kredi başına düşen harç miktarı ve dersin kaç kere alındığına göre değişen miktarda dersler için ayrıca ücret ödenmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP Kayseri İl Gençlik Kolları tarafından yayınlanan bildiride, öğrencilerin üniversite harçlarını yatırmak için çalıştığı belirtildi.
CHP İl Gençlik kolları tarafından yapılan açıklamalarda şu görüşlere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşanan 'iş cinayetinde' hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin acısı hala yüreğimizde. Hayatını kaybeden işçiler arasında üniversite harçlıklarını bitirmek için çalışan öğrencilerin de olduğunu biliyoruz. 'Öğrencişçi'ler üniversite harçlıklarını biriktirmek için çalışırken hayatını kaybediyorken, 2011 yılında 2547 sayılı yasayla gelen uygulamayı Erciyes Üniversitesi'nin bu yıl uygulamaya koyması, 'HARÇ' değil 'HARAÇ' alıyorlar' söylemimizi bir kez daha haklı çıkardı. Üniversitelerin nasıl ticarethaneler haline getirilmeye çalışıldığının bir göstergesi olan bu yasayla, öğrencilerin kaldıkları her dersi tekrar aldıklarında ek ücret ödenmesi zorunlu kılınmıştır. Sözde eğitimde başarı oranını arttırmayı planlayan bu sistemde öğrencilerin maddi kaygılar güderek derslere girmesi öngörülmektedir. Halihazırda eğitimde eşitlik ilkesine zıt bir durum teşkil eden ikinci öğretimlerden harç alınması tartışılırken, üstüne böyle bir uygulamaya gidiliyor. Gördüğümüz kadarıyla bu uygulama farklı üniversitelerde farklı öğretim yıllarında uygulamaya konulmaya başlanmış durumda. Bunun sebebi, tüm üniversite öğrencilerinin doğacak toplu tepkisinden korkulması mıdır? Madem 2011 yılından bu yana bu uygulamayı yapmayabiliyordunuz da şimdi neden yapıyorsunuz? Yoksa Erciyes Üniversitesi'nin parası mı bitti? Yapılan bu uygulamayla birer bilim yuvası olması gereken üniversitelerin, öğrencilere maddi sorumluluklar yükleyerek onların özgür akılla, bilimsel düşünmesini engellemeyecek midir? Ya da sözde eğitimde başarıyı arttırmayı planlayan bu uygulamada parayı ödeyemediği için okula devam edemeyen öğrencileri başarılı sayacaklar mıdır? Yalnızca öğrenciyle sıkıntı yaşadığı için dersten bırakan hocaların olduğu bilinen bir gerçekken, bu durum hocalarla öğrencilerin ilişkisini olumsuz etkilemeyecek midir? Üniversitelerin öğrenciyi müşteri olarak görmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Parasız eğitim söylemimizin haklı olduğunun ispatı için kaç öğrencinin daha eğitimi için para biriktirirken ölmesi gerekiyor? Durum böyleyken yetkililere ve Erciyes Üniversitesi Yönetimine diyoruz ki söz konusu yasayı ve uygulamayı bir an önce kaldırın! Gençlerimiz eğitimleri yüzünden ölmesin! “ 
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 17:33

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310