“KAZA YAPAN TUR ŞİRKETLERİNİN YÜZDE 99’U KAÇAK”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Erciyes Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ali Emre Mart, kaçak turlardan dolayı insanların dolandırıldığı uyarısında bulundu. Mart ayrıca kaza yapan tur şirketlerinden yüzde 99’unun da kaçak olarak bu işi yapanların olduğunu aktardı.

“KAZA YAPAN TUR ŞİRKETLERİNİN YÜZDE 99’U KAÇAK”

Son yıllarda turlara artan ilgi, kaçak tur düzenleyenlerin de iştahını kabarttı. Pastadan pay almak isteyen kişiler, yasal şartları yerine getirmeden kaçak olarak tur düzenliyor. Bu da mağduriyetlere sebep oluyor. TÜRSAB Erciyes Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ali Emre Mart, kaçak turların insanlara hem can hem de maddi kayıp riski taşıdığını söyledi. Vatandaşlara güvenilir ve yasal mevzuata uygun seyahat acentelerini kullanmalarını tavsiye eden Mart, kaza yapan tur acentelerinden yüzde 99’unun yasa dışı çalıştığını iddia etti.

“Kaçak tura ‘dur’ deyin, suça ortak olmayın” diyen Mart, “Bizim anlatmak istediğimiz, her mecrada bu işi kaçak olarak yapanlara itibar edilmesin. Bildiğiniz üzere insanlar farklı faaliyetler içerisinde turlara katılmak istiyor. Bu bölgede 150’ye yakın acentemiz var. İnsanlar eğer bir tura katılacaksa, bir alışveriş yapacaksa acentelerimizi tercih ederlerse hiçbir konuda mağdur olmazlar. Daha önce gördüğünüz üzere kazalar meydana geliyor. Bu kazaların yüzde 99’u neredeyse kaçak tur faaliyetindeki insanlardan oluyor. Boş olan insanlar genelde bu faaliyete yöneliyor. Bizler devletimize hem vergimizi ödüyoruz hem sigortamızı yapıyoruz. Tura götürdüğümüz insanların sigortasından tutun A’dan Z’ye tüm haklarını kazanabilecekleri şekilde bir düzen oluşturuyoruz. Doğal olarak da biz seyahat acenteleri olarak örneğin, bir doktorluk ya da bir öğretmenlik yapamıyoruz. Bizim işimize de saygı duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.

İNTERNET ÜZERİNDE ÇOK CİDDİ BİR DOLANDIRICILIK VAR

Vatandaşları bilinçli olmaları yönünde uyaran Mart, “Her seyahat acentesinin bir belgesi var. Müşteri bir alışveriş yapacağı zaman bu alışverişin karşılığında şirket hesabına parayı gönderir ya da kredi kartıyla ödeme yapar. Elden para toplanmaz. Şimdi siz mağdur oldunuz diyelim, tur organizasyonuyla bir yere gideceksiniz fakat turu kaldıramadı. Parayı talep edemezsiniz. Ama seyahat acentelerinin başına bir iş geldiği zaman her yerden talep edebilir. Çünkü her seyahat acentesinin bakanlık nezdinde teminat mektupları var. Seyahat acentesinin belge numarası olur. Vatandaş çok kolay bir şekilde ayırt edebilir. İnternet üzerinde de çok ciddi bir dolandırıcılık mevzusu var. Her vatandaşın başına gelebiliyor. Nereye giderseniz gidin her sokakta seyahat acentemiz var hepsine kefiliz. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER