banner257

"KÜLTÜRÜMÜZ YOK OLMASIN"

İL Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Anadolu Gençlik ve Spor Kulübü Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘Kültürümüz Yok Olmasın, Geçmişimiz Unutulmasın’ adlı etkinlikte, kültürün önemli bir parçası olan ağıtlar ve türküler seslendirildi.

İL Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Anadolu Gençlik ve Spor Kulübü Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘Kültürümüz Yok Olmasın, Geçmişimiz Unutulmasın’ adlı etkinlikte, kültürün önemli bir parçası olan ağıtlar ve türküler seslendirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2015 Yılı Kültür- Sanat etkinlikleri kapsamında Anadolu Gençlik ve Spor Kulübü Kültür Derneği ile işbirliği içerisinde düzenlenen “Kültürümüz Yok Olmasın, Geçmişimiz Unutulmasın” adlı kültürel program kapsamında ‘Ağıtlar ve Türkülerimiz’ etkinliği, Kayseri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Asuman Yiğitoğlu’nun sunumunu yaptığı programda, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından, Anadolu Gençlik ve Spor Kulübü Kültür Derneği Başkanı Serdar Aki ile İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, birer konuşma yaptı.

"DEĞERLERİMİZ YAŞATILIYOR"

Türk kültürünün, Türk milletinin hayat tarzını ifade ettiğini, tarihi süreç içerisinde farklı nedenlerle buluşan Türk kültürünün, insanlık tarihinin en zengin kültürlerinden biri haline geldiğini ifade eden İsmet Taymuş, Türk toplumu olarak çok önemli bir kültür birikimine sahip bulunduğumuzu, bu kültürel zenginliklerimize her zaman sahip çıkarak yaşatmamız ve bilhassa gençlerimizi bu tür etkinliklerle bilinçlendirmemiz gerektiğini bildirdi. Taymuş, ‘’İl Müdürlüğü olarak bu bağlamda, ilimiz genelinde gerek kamu kurum ve kuruluşları ile gerekse, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde Somut Olmayan Kültürel Mirasımızın tespiti çalışmaları, Şiir Akşamları, THM ve TSM Konserler, Şenlik ve Festivaller, Anma Günleri ve Vefa Geceleri, Konferanslar, Yöresel Yemek Yarışmaları, Halk Oyunları ve Tiyatro gibi etkinlikleri düzenleyerek, Türk Süsleme ve Geleneksel El Sanatları Kursları açarak bu değerlerimizin hem yaşatılması hem de gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalarımız her geçen gün artarak devam etmektedir’’ dedi.

Tarih Öğretmeni Adnan Menderes Kaya tarafından “Milli Kültür Meselemiz” konulu bir sunum yapıldı. Ağıtlarımız ve türkülerimizin seslendirildiği, türkülü halk oyunları gösterilerinin sunulduğu program, plaket takdimi ile sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER