banner257

"YENİLİK YÖNETİMİ" ARAŞTIRMASI

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi(NNYÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Taşkın, "Mobilya Sanayi İşletmelerinde Yenilik Yönetimi ve Süreç Yenilikçiliği İncelemesi" konulu araştırma yaptı.

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın, Kayseri Sanayi Odasına kayıtlı ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde mobilya sanayi işletmelerine yönelik olarak 2014 yılında yaptığı araştırmasının sonuçlarını içeren sunumda mobilya sektörüne ışık tutacak önemli konulara panmak bastı.

"BİRİNCİL KAYNAKLARDA ARAŞTIRMALAR YAPILDI"
Araştırmanın ana kütlesini Kayseri Sanayi Odasına kayıtlı ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren mobilya sanayi işletmelerinde yönetici olarak çalışanların oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan Taşkın, araştırma verileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Kayseri’de bulunan mobilya sanayi işletmelerindeki durumu tespit edebilmek için doğrudan ve birinci kaynaklarda araştırma yapılmıştır. İşletmenin amaçlarına erişmesini sağlayan yenilik uyarıcıları, yapısal değişkenler, insan kaynakları değişkenleri ve kültürel değişkenlerdir. Araştırmanın temel değişkenleri ise yenilik düzeyi değişkenleri ve süreç yenilikçiliği değişkenleri olarak iki büyük başlık altında toplanmış ve bu çalışmada incelenmiştir. İncelenen işletmelerde çalışanların eğitimi ve geliştirilmesi, iletişim, insan kaynakları politikalarındaki değişim, katılımcı karar alma, kıyaslama, müşteri odaklılık, örgütsel yapıdaki değişimler, performans ve problemlerle ilgili geriye bildirim bunlar arasındadır. Performansa göre ücretlendirme ve ödüllendirme, tam zamanında üretim, teknoloji uygulamaları, Toplam Kalite Yönetimi ile birlikte diğer öğeler, işletmelerde yenilik yönetimi için olması gereken unsurlardır. Farklı unsurlardan oluşan yenilik yönetimi böylece, yöneticilerin ne yaptıklarını ve nasıl yaptıklarını değiştirir. Bu basit yönü ile yenilik yönetimi, bütün işletmelerde geleneksel yönetim ilkelerinden ayrı çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir”
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER