banner311

NELER OLUYOR BİZE?

Kayseri’de gün geçmiyor ki asayiş konusunda dikkat çekici bir gelişme yaşanmasın. Cinayetler, intiharlar, gasp ve hırsızlık olayları, uyuşturucu madde ticaretine vurulan darbeler… Tüm bunları takip ederken İlhan Şeşen’in dillere pelesenk olan o şarkısı geliyor akıllara: Neler oluyor bize yine neler oluyor…

Son olarak Emmiler Köyü’nde uzun süredir gündemi meşgul eden kayıp çiftin, vahşi bir cinayete kurban gittiğini öğrendik. Kayseri emniyetinin yaptığı titiz çalışma ile çiftin cansız bedenleri tandırın altında bulundu. Bu nasıl bir caniliktir, bu nasıl bir ruh halidir anlamak mümkün değil.

Bu işin daha görünen kısmı. Bir zamanların huzur şehri olarak anılan Kayseri son günlerde neredeyse suçla anılır oldu. Bir de işin sosyal kısmı var yani intiharlar. İntihar edenler, intihara yeltenenler her gün bültenlerde yerini alıyor.

Diğer yandan hırsızlık olayları aldı başını gidiyor. Sosyal paylaşım sitesinde yarım saat dolaşın önünüze mutlaka bir hırsızlık olayının kamera görüntüleri çıkar. Artık her yerde kamera var ama hırsızlar bir o kadar arsız. Kameralara yansımaları bile umurlarında değil. Hatta ne çaldıkları bile önemli değil. Yeter ki üç-beş kuruş etsin. Ya kardeşim devletin tren raylarının kablolarından tutun, binalardaki bisikletlere, elektrik tellerinden rögar kapaklarına kadar her şeyi çalıyorlar. Evet yanlış okumadınız rögar kapakları.

Ne ara toplum bu hale geldi?

Neler oldu bu topluma bir sosyolojik araştırma şart.

Üç kuruş edecek rögar kapağını çalarken, o boşluğa bir çocuğun düşeceğini veya bir arabanın kaza yapabileceğini düşünmemek ne ile açıklanabilir?

Çözüm kolay! Cezaların çok daha caydırıcı olması konuyu biraz daha çözülebilir duruma getirir. Aksi takdirde, hırsızlığa maruz kalmış bir insan şikâyetçi olup ifade verene kadar hırsızlık şüphelileri elini kolunu sallayarak çıkıyor.

Bu durum da bu tür insanların cesaretlerini arttırıyor. Yakında cezalardan memnun olmayan insanlar kendi adaletlerini sağlama düşüncesi içerisine girerse vay halimize.

Kayseri Emniyetinin bu konudaki hummalı çalışmalarını takip ediyoruz elbette. Sorun cezaların caydırıcı olmaması olunca emniyetin yapabileceği bir şey de kalmıyor. Onlar zanlıyı yakalayıp hukuk mekanizması içiresine bırakıyor ama bu çarklının içerisinden hırsız ve arsızlar maalesef mağdurlardan çok daha çabuk çıkıyor.

Bunun içindir ki bir an önce bu konularda sosyolojik çalışmalar yapılarak gerekenin ortaya konulması gerek. Aksi takdirde toplum içindeki ciddi rahatsızlık, önü alınamayacak bir hal alacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahim POLAT
Rahim POLAT - 4 ay Önce

Evet aynen sizin gibi düşünüyorum Kıymetli yeğenim..Hatta daha da ilerisi var.Bu millet dinden, imandan kısca İslam'dan uzaklaştığı ölçüde asayişlik olaylara yöneliyor hısız ve arsız oluyor malesef.Çare bu millete İslamı anlatıp hayatlarında İslamı yaşamalarını sağlamaktan geçer.

Ali Solak
Ali Solak - 4 ay Önce

Çok güzel Anlatmış sin ağzına yüreğine sağlık İnşAllah bugünlerde geçer Alpaslan Bey

Murat bildik
Murat bildik - 4 ay Önce

Katılıyorum her şey çoğaldı cinayetler .hırsızlıklar. ifsalar. Allah insanlara akıl fikir versin devletimizden tek temennim cinayetlerin azalmasıdır. Asayişlerin bu konuda daha temkinli olmaları gerekmektedir. Cezaların arttırılmasi gereklidir. Saygilarimla

Adem çavuşoğulları
Adem çavuşoğulları - 3 ay Önce

İnsanları madde peres yaptılar. Maddi sıkıntı içerisinde olan manen de bir boşluk içerisindeyse o zaman o söylediklerin kaçınılmaz oluyor. İnsanları dediğin gibi sosyal yönden geliştirmek lazım alpaslan kardeşim

Ali ökdem
Ali ökdem - 3 ay Önce

Toplum değer yargılarını kaybediyor ..tek çözüm dini eğitim vermek ve kurallara uymayanıda ona göre cezalandırmak.. din demek abdest namaz oruç la deyil dinimiz de başkasının malına canına diğer bütün değerlerine nasıl önem verdiğini bu topluma öğretmeliler hocalar ve diğer eğitimciler.. saat 11 ve 2. Buçukda yapılan salgın hastalıkla mücadele anonsu yerine hergğn bir ayetin türkçe mealini anlatmak lazım bu millete.. ALLAHIN EMİRLERİNİ VE YASAKLARINI BU TOPLUMA ANLATMAK LAZIM.. ALPASLAN kardeş

Metehan çevikel
Metehan çevikel - 3 ay Önce

Gayet doğru bir tespit

banner289