banner257

ALİ ÜSTÜNEL, AKLANDI

“FETÖ ÜYELİĞİ” SUÇUNDAN BERAAT ETMİŞTİ, “FETÖ YÖNETİCİLİĞİ” İDDASIYLA DA YARGILANIP TEMİZ ÇIKTI

ALİ ÜSTÜNEL,  AKLANDI

15 Temmuz darbe girişimini yönetenler arasında bulunan ve tutuklanan darbeci komutan Akın Öztürk'ün Kayseri Garnizon Komutanlığı yaptığı dönemde emir astsubayı olan ve 2017 yılında ‘üyelik’ suçundan beraat eden, ardından ‘yöneticilik’ suçundan dava açılan Ali Üstünel hakkında davanın reddine karar verdi.

ALİ ÜSTÜNEL 2017’DE FETÖ ÜYELİĞİ SUÇUNDAN BERAAT ETMİŞTİ

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Mart 2017’de görülen davada tutuksuz sanık Ali Üstünel, yargılama sonucu sanık Ali Üstünel'in 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı ve delil yetersizliğinden beraat etmişti.

ALİ ÜSTÜNEL HAKKINDA BU KEZ, FETÖ YÖNETİCİLİĞİ İDDİASIYLA YENİDEN İDDİANEME HAZIRLANMIŞTI

Cumhuriyet Başsavcılığı Üstünel hakkında ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 15 Temmuz 2016’dan sonra görüşme yaptığı iddiasıyla yeni iddianame hazırladı.Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar celsesinde tutuksuz sanık Ali Üstünel ve avukatlığını üstlenen oğlu Av. Serhat Üstünel hazır bulundu.

ALİ ÜSTÜNEL’İN GERİYE DÖNÜK 10 YILLIK HTS KAYITLARI TEMİZ ÇIKTI

Sanık hakkında HTS kayıtlarında isimleri geçen kişilerin örgütle ilişiği olup olmadığının tespiti için beklenen rapor geldi. Üstünel’in 10 yıllık geçmişi incelenen raporda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

“HİÇBİR İLLEGAL BAĞIM OLMADI”

Evli, 2 çocuk babası, tutuksuz sanık Ali Üstünel, ilk celse şunları söylemişti:

1999 yılında İstanbul’dan Kayseri’ye geldim. 10 yıl hava ikmalde görev yaptım. 2009 yılında Ergenekon ve Balyoz davalarında tümgeneral Rıdvan Ulugüler ceza aldı. Bana o dönem paralel yapı tarafından 1 yıl boyunca Ulugüler aleyhinde ifade verdirmeye çalışıldı. 6 ayrı general ile çalıştım. Akın Öztürk Garnizon Komutanı olduğu tarihlerde Tümgeneraldi. 1999-2009 tarihleri arasında Öztürk ile birlikte 6 generalin emir astsubaylığını yaptım. Akın Öztürk'ü bu sebeple tanırım. 2009 yılında emekli oldum. 6 yıl Büyükşehir Spor A.Ş.'de çalıştım. Bu örgütle hiçbir illegal bağım olmadı.”

YÖNETİCİLİK SUÇUNDAN DA DAVA REDDEDİLDİ

Karar duruşmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Üstünel, beraatını istedi. Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu sanığın ‘üyelik’ suçundan beraat ettiğini, ‘yöneticilik’ suçundan rapor doğrultusunda davanın reddine karar verdi.

“Vatan sağ olsun”

Söz konusu mahkeme kararının ardından açıklamalarda bulunan Ali üstünel, “Vatan sağ olsun. Zordur insanları töhmet ve zan altında bırakmak, onur ve rızıkları ile oynamak, iftira etmek, haksız yere acı çektirmek... Şerefli olanlar ve ben insanım diyebilenler için...” şeklinde ifadeler kullandı.

HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 15:31

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310