banner257

KAYSERİ’NİN OMURGASI KIRILDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Başkanlarından ve Cumhurbaşkanı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şükrü Karatepe, kaleme aldığı “Kendini Kuran Şehir” isimli kitabında, Kayseri’yi 21 yıl yöneten halefi, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin icraatlarını yerden yere vurdu. Satışa sunulan ve ağır eleştiriler içeren kitabının önsözünde, “Şehrin (Kayseri’nin) en itibarlı semtleri, kurulan iki ana arter battı çıktılarla tahrip edilerek, şehrin omurgası kırıldı” şeklinde ifadeler kullanan Karatepe, “Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı. Sözde araç trafiğini rahatlatmak için yapılan bu tahribat, trafiği daha da karmaşık hale getirdi. Battı-çıktı ve viyadükler, şehir merkezinde birbirinden kopuk "izole" bölgeler oluşturdu. Merkezde bir yere araçla olduğu kadar, yaya olarak da ulaşmak eskisine göre daha zor hale geldi” dedi.

KAYSERİ’NİN OMURGASI KIRILDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mustafa Çelik’in Türkiye gündemine oturan “Özhaseki Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Kasasını Boş Bıraktı, Ütüsü Bozulmasın diye açıklamadık” şeklindeki skandal sözlerinin yankıları sürerken, Özhaseki’nin siyasi hayatını temelden sarsacak büyük bir olay daha patlak verdi.

ŞÜKRÜ KARATEPE YAZDIĞI KİTAPTA, Özhaseki’nin icraatlarını yerden yere vurdu

Bu kez, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Başkanlarından ve Cumhurbaşkanı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şükrü Karatepe, kaleme aldığı “Kendini Kuran Şehir” isimli kitabında, Kayseri’yi 21 yıl yöneten halefi, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin icraatlarını yerden yere vurdu.

“SAYGISIZCA VE DUYGUSUZCA DAVRANIP, ŞEHRİN TEMEL İMAJINI TAHRİP ETTİLER”

Özhaseki’nin 21 yıllık icraatlarına sert eleştiriler getirilen kitapta, saygısızca ve duygusuzca davranılıp Kayseri’nin temel imajının tahrip edildiğini savunan Karatepe, “Ne yazık ki, 21. yüzyılın başında şehri yönetme sorumluluğunu üstlenenlerin, devraldıkları emanete yeterince saygılı davrandıkları söylenemez. Yöneticiler, modernleşme döneminin en kıymetli birikimine duygusuzca müdahale ederek, şehrin temel imajını oluşturan geniş ve uzun bulvarların tamamını tahrip ettiler” diye ifadeler kullandı.

“KAYSERİ’NİN OMURGASI KIRILDI”

Kayseri’nin en itibarlı semtlerinin Özhaseki döneminde yapılan battı çıktı köprülerle tahrip edildiğini ve şehrin omurgasının kırıldığını belirten Karatepe, söz konusu kitapta şu satırları paylaştı:

“Önce tarihi kent merkezinde, yüz yıllık bir süreçte oluşan Osman Kavuncu ve Sivas Bulvarları’nın orta refüjündeki yeşil alan ve ağaçlar yok yok edilerek toprak üzerinden işleyen raylı sistem kuruldu. Tarihi merkezin tam ortasından geçen ve çevrelerindeki şehrin en itibarlı semtleri kurulan iki ana arter battı çıktılarla tahrip edilerek, şehrin omurgası kırıldı. Bununla yetinilmeyip, Türkiye’nin en geniş caddelerinden biri olan Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ile Kocasinan Bulvarı üzerindeki kavşaklara, benzerlerine çevre yollarında bile az rastlanan türden, yüksek beton ayaklı uzun viyadükler yapıldı. Düz bir alanda kurulan Kayseri'de, görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle, 21. yüzyıla gelene kadar, yaya üst geçiti yapılması bile uygun bulunmamıştı. İnsan trafiğinin yoğun olduğu, Cumhuriyet Meydanı'nın girişindeki bulvarlar üzerinde, yürüyen merdivenli ve pasajlı yaya alt geçitler yapılmıştı.”

“Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı”

Kendini Kuran Şehir” isimli kitabında ayrıca, “Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı” cümleleriyle Kayseri’nin bir türlü çözüm bulunamayan trafik sorununa da parmak basan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, şunları söyledi:

“Değişen fiziki yapısıyla Kayseri kent merkezi, “Kendini Kuran Şehir” in ilk basıldığı 1999'da olduğundan tamamen farklı bir görünüm kazandı. Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı. Sözde araç trafiğini rahatlatmak için yapılan bu tahribat, trafiği daha da karmaşık hale getirdi. Battı-çıktı ve viyadükler, şehir merkezinde birbirinden kopuk "izole" bölgeler oluşturdu. Merkezde bir yere araçla olduğu kadar, yaya olarak da ulaşmak eskisine göre daha zor hale geldi. Kayseri'nin fiziki yapısında son dönemde meydana gelen başkalaşım dikkate alınarak düzeltmeler yapılsa, tamamen farklı bir kitap ortaya çıkardı.”

Not: 21. yüzyıl, Gregoryen takvime göre 1 Ocak 2001 – 31 Aralık 2100 tarihleri arasına karşılık gelen zaman dilimidir.

HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 08:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Gürkan
Serdar Gürkan - 8 ay Önce

Aklıselim insanlar olarak bizlerin bildigi bir konu. Bu noktada önemli olan bu yanlış işler yapılırken neden başta söylenmedi. Madem şehir tahrip edildi niye sessiz kalındı. Memleketin kaynakları heba edilirken nite susuldu.
Sonuç: Yanlışı yapan, ona destek olan, ona zamanında ses çıkarmayan kim varsa iki cihanda gün görmesin. Unutmayın HAKSIZLIK KARŞISUNDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.

Jale Ahıskalı
Jale Ahıskalı - 8 ay Önce

Yeni mi farketmiş, neden şimdi konuşma gereği duydu acaba buna bakmak lazım

Yılmaz Çeber
Yılmaz Çeber - 8 ay Önce

Sonuna kadar katılıyorum, özellikle metro yerine bu ucube tramvay projesi tam bir saçmalık ve halen saçmalanmaya devam ediliyor.
Tramvay nerden geçse trafik pert. Millet sinir, tam bir rezillik...
Bu duruma sebep olan kim varsa ahirette hesabı çok zor olacak...

SIRADAKİ HABER