“BÖYLE GİDERSE ÖZEL YURTLAR KAPANACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, üniversitelerin açılmaması nedeniyle zor günler geçiren özel öğrenci yurtlarının sorunlarını gündeme taşıdı

“BÖYLE GİDERSE ÖZEL YURTLAR KAPANACAK”

Mart ayından itibaren faaliyetlerini askıya alan özel öğrenci yurtlarının üniversitelerin açılmamasıyla faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldiğini belirten Arık, “Üniversiteler açıldığı zaman öğrencilerimiz kalacak yurt bulamayacak. Hem öğrencilerimizin mağdur olmaması hem de işletmelerinin hayatını sürdürebilmesi için işletmelere faizsiz uzun vadeli kredi imkanı sunulmalıdır. Bugün faaliyetlerini askıya alan yurtlar süreç yürütülemez ise kapılarını kapatmak zorunda kalacak” diye konuştu.

Yüz yüze eğitimin başlamaması nedeniyle zor günler geçiren esnafın sorunlarını gündeme taşıyan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, özel öğrenci yurtlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Kayseri’de önemli bir bölümü vakıflara ait olmak üzere 30 özel öğrenci yurdu bulunduğunu ifade eden Arık, devlet desteği alan vakıf yurtları karşısında özel öğrenci yurtlarının rekabet şansının zayıfladığını belirtti. Türkiye’de yurt sorununun önemli bir sorun olduğunu ifade eden Arık, “Türkiye’nin çözmesi gereken en önemli sorunlarından biri üniversite eğitimi için yaşadıkları şehrin dışına çıkan öğrencilerimizin barınma sorunudur. Maalesef KYK yurtları talebi karşılayamıyor. Kimi gençler sorunu ev kiralayarak gidermeye çalışsa da önemli bir bölümü vakıf ya da özel öğrenci yurtlarında kalıyor. Vakıf ve cemaat yurtları konusunda Türkiye’nin geçmiş acı tecrübeleri göz önünde bulundurarak dikkatli olması gerekiyor. Günümüzde vakıf yurtlarına öğrenci başına 750 lira devlet desteği verilirken özel yurtlar bu destekten faydalanamıyor. Bu durum özel yurtların rekabet şansını azaltıyor. Özel yurtlar mart ayından bu yana faaliyetlerine ara vermiş durumda. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamaması ile birçok yurt faaliyetini sonlandırırken, kalanlarda faaliyetlerini askıya aldı. Eğer yüz yüze eğitim başlamaz yada gerekli önlemler alınmaz ise tamamı kapanacak. Üniversiteler açıldığı zaman öğrencilerimiz kalacak yurt bulamayacak. Hem öğrencilerimizin mağdur olmaması hem de işletmelerinin hayatını sürdürebilmesi için işletmelere faizsiz uzun vadeli kredi imkanı sunulmalıdır. Kredi imkanının yanı sıra devlet özel yurtlar için vergi ve SGK alacaklarından vazgeçmelidir. Bunun yanı sıra öğrenci yurtlarına kapasitesi ölçüsünde temel giderlerini karşılayabilmeleri ve kapılarını açık tutabilmeleri için bir destek sunulmalı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310