CHP MİLLETVEKİLİ ARIK KİŞİYE ÖZEL TEST İDDİALARINI MECLİSE TAŞIDI: “SAĞLIKTA VIP UYGULAMA OLMAZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kamuya ait sağlık merkezinde belirli kişilere özel testler yapıldığı iddiasını meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, “Test yaptırmak isteyen vatandaşlar geri çevrilirken, temaslı sağlık çalışanlarına test yaptırılmazken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın keyfi uygulaması kabul edilemez. Sağlıkta VIP uygulama olmaz” dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK KİŞİYE ÖZEL TEST İDDİALARINI MECLİSE TAŞIDI:  “SAĞLIKTA VIP UYGULAMA OLMAZ”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 3 Eylül günü ilgili birimlere gönderilen bir yazı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 7 Eylül günü gerçekleşecek programa katılacak personelden bakanlığın Emek Yerleşkesi Sağlık Biriminde covid 19 testi yaptırmalarının istendiği iddiaları TBMM gündemine taşındı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu soruların yanıtını aradı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 7 Eylül 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlediği program öncesinde katılacak personele Hazine ve Maliye Bakanlığı Emek Yerleşkesi Sağlık Birimi’nde test yaptırıldığı basına yansıdı. Bu bağlamda;

1-) Birçok vatandaşın test yaptırma isteği karşılanmazken hatta temaslı birçok sağlık çalışanına test yapılmazken, kamuya ait bir sağlık kuruluşunda toplantıya katılacak kişilere keyfi olarak test yaptırılmasını doğru buluyor musunuz?

2-) Yine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı programlar için de katılımcılara Covid 19 testi yapıldığı yönünde haberler basında yer aldı. Bu güne kadar Cumhurbaşkanlığı yada bakanlıklar nezdinde yapılan toplantılara katılacak kişilere özel olarak kaç test yapıldı? Bu yapılan testler Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan test rakamları içinde gösterildi mi?

3-) Sağlık sisteminin zor günler geçirdiği bu süreçte kişilere özel hizmet verilmesini doğru buluyor musunuz?”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Arık, salgının kontrolünü kaybeden iktidarın halkın sağlığını hiçe sayıp kendilerini koruma altına alma telaşı içinde olduğunu ifade ederek, “Test yaptırmak isteyen vatandaşlar geri çevrilirken, temaslı sağlık çalışanlarına test yaptırılmazken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın keyfi uygulaması kabul edilemez. Sağlıkta VIP uygulama olmaz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310