“GAZİ MECLİS HAK ETTİĞİ SAYGINLIĞA KAVUŞTURULMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yeni yasama yılını değerlendirdiği açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 100’üncü yaşını kutlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürdüğünü belirterek, “Türkiye yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli, savaş sırasında dahi milletin sesi olan Gazi Meclisimizin yeniden hak ettiği saygınlığına kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

“GAZİ MECLİS HAK ETTİĞİ SAYGINLIĞA KAVUŞTURULMALI”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 27’inci dönem 4’üncü yasama yılının başlamasını değerlendirdi. AK Parti’nin büyük iddialarla hayata geçirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin hiçbir sorununa çözüm üretmediği gibi sorunların daha da büyümesine neden olduğunu ifade eden Arık, söz konusu sistemin 100’üncü yaşını kutlayan TBMM’nin saygınlığına gölge düşürdüğünü ifade etti. Yetkilerin tek elde toplandığı, yürütmenin yasamayı baskı altına aldığı ifade eden Arık, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Bu meclis, 100’yıl önce Türk Milletinin kurtuluş savaşına öncülük etmiş, şanlı bir meclistir. Maalesef Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını verdikleri yeni sistem Türkiye’nin sorunlarına çözüm olmadığı gibi mevcut sorunların daha da büyümesine neden oldu, meclisin saygınlığına gölge düşürdü. Meclis yürütmenin baskısı altında işlevini kaybetti. Ülke Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle yönetilir hale geldi. Atanmış bakanlar, seçilmiş milletvekillerinin sorularına dahi yanıt vermiyor, sorumluluk hissetmiyorlar. Onlar millete karşı değil, kendilerini atayan kişiye karşı sorumluluk duyuyorlar. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Türkiye yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli, savaş sırasında dahi milletin sesi olan Gazi Meclisimizin yeniden hak ettiği saygınlığına kavuşturulmalıdır”

Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin ve Kayseri’nin sorun ve talepleri konusunda yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Arık, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Gazi Meclisimizin çatısı altında gerek kanun tekliflerimizle, gerek soru önergelerimizle gerekse de araştırma önergelerimizle bu Aziz Milletimizin talep ve isteklerini gündeme taşımaya, çözümler üretmeye çalışacağız. Umut ediyorum iktidar partisi milletvekilleri de tek adamın talimatlarını yerine getirmek için değil, bu milletin sorunlarının çözümü için gayret gösterirler. Yeni yasama yılının hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310