GDO’LU YEMLERE İZİN VERİLDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, GDO’lu yemlere verilen izinleri eleştirdi. Ülkemizin her yıl ortalama 12 milyon ton yem ithal ettiğine dikkat çeken Gürer, “Arpa, mısır, soya, pamuk tohumu küspesi ve ayçekirdeği tohumu küspesi ithal edildiğini ve bu arada özellikle tavuklar için GDO’lu yemlerin ülkemize girişine izin verildiğini belirtti.

GDO’LU YEMLERE İZİN VERİLDİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “GDO’lu bir mısır çeşidine daha izin verildi. Tarım Bakanlığı, Genetiği Değiştirilmiş NK603×MON810 mısır çeşidinin hayvan yemlerinde kullanılmasına izin verdi. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı. İthaline izin verilen 22 mısır, 15 soya ve 9 enzim olmak üzere GDO’lu 46 çeşit var. Bu yemlerin etkileri ülkemizde bilimsel olarak inceleniyor mu ? Bu konuda sorularımıza yanıt alamıyoruz. GDO’lu gıda ülkemizde yasak. İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi nedeni ile GDO’lu ürünlere izin verilmiyor. Buna karşın GDO’lu yem ithalatına izin veriliyor. Ülkemizde GDO’lu yemle beslenen hayvanları sürekli tüketenlere olumsuz etkisi bilimsel olarak inceleniyor mu? Biz bu sorunun belgeye dayalı yanıtını istiyoruz. Hangi üniversite ya da bilim insanı tarafından araştırılması yapıldı? Ülkemizde vatandaşlar GDO’lu yemle beslenen hayvanların etini tükettiği zaman olumsuz etkisi ve yansıması var mı? Araştırıldı mı?” diye sordu.

Gürer yem açığının meraların daralması, tarım alanlarının ve çiftçi sayısının azalması ve tarımda plansızlığın ciddi etkisi olduğunu da belirterek “Yem konusunda kendi yemimizi, kendi ülkemizde yeter duruma üretir duruma ermeliyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2022, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER