banner257

“MAZOTUN FENDİ TARIMI YENDİ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bir yıl öncesine göre artan mazot fiyatları nedeniyle traktör ve yem karma makinesi gibi motorlu tarım araçlarını kullanmakta çiftçilerin zorlanıyor” dedi.

“MAZOTUN FENDİ TARIMI YENDİ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer girdi maliyetlerindeki artışın çiftçiyi zora soktuğunu ifade ederek, “Çiftçi sattığı ürün ile yeniden ekim yapmakta zorlanıyor. Akaryakıtta her artış çiftçi ve besici için külfet” diye konuştu. Gürer, hayvancılık ve çiftçilik yapan Feridun Yel’e ekipmanlarını çalıştıramamasının nedenini sorduğunda; yem fiyatlarının yanı sıra mazot, gübre ve ilaç fiyatlarının da geçen yıllara göre 3-4 kat arttığını belirten Feridun Yel, ne hayvancılıktan ne de çiftçilikten gelir elde edemez duruma geldiklerini belirtti.

Hibe ile aldıkları yem karma makinasını, mazot fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle çalıştıramadıklarını söyleyen Feridun Yel, bu durumda hayvanlara yeterli yem vermek için aldığı makinalara mazot koymakta zorlandıklarını belirtti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, mazotun litre fiyatı 8 liradan 28 liraya kadar çıktığını, şuan 26 lira olsa da 3 katı aşan mazot zammı üreticiyi tarımsal ekipmanlarını kullanma konusunda sıkıntıya soktuğunu ifade etti. Hibe olarak yem karma makinesi veren devletin, bu makineye mazot alamayan üreticiyi düşünerek o konuda da önlem alması gerektiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Madem bu makinayı veriyorsun, mazot alamayan üreticinin yanında olman gerekiyor” diye konuştu. ÖTV ve KDV siz tarım kesimine mazot verilmesi gerektiğini ifade etti.

NAKLİYE ÜCRETİNDEKİ ARTIŞ PAZARCIYI DA VATANDAŞI DA MAĞDUR EDİYOR

Her geçen gün mazota gelen zammın raftaki ürüne doğrudan etki yaptığına değinen Ömer Fethi Gürer, “Adana’dan Niğde’ye getirilen bir ürünün nakliye ücreti, o ürünün kilo başına en az 1 lira fiyatının artmasına neden oluyor. Nakliye ücreti çoğu zaman ürünün kendisinden de pahalıya geliyor. Bu durumda; olan üreticiye, pazarcıya ve vatandaşa oluyor” şeklinde konuştu.

BU YÖNTEMLE ENFLASYON DÜŞMEZ

Hazine ve Maliye Bakanının, “Fiyatları düşüreceğiz, enflasyonu indireceğiz” şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirten Gürer, “Yaz sebzeleri bittiği için başka bölgelerden buraya ürün gelecek. Başka bölgelerden gelecek ürünün nakliye ücreti nedeniyle fiyatı artacak. Vatandaş fiyatı pahalı bulduğu için ya alamayacak ya da az miktarda alacak. Vatandaş burada yetişen ürünü bile alamazken nakliye ücreti ilaveli ürünü nasıl alacak?” diye sordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER