banner257

MHP’li Özdemir sordu Bakan cevap verdi: Tomarza’dan ayrılan öğretmen sayısı 21’dir.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri ilinin çoğu ilçesinde öğretmen açığından dolayı eğitim ve öğretim konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmakta olduğunu ve ilçelerde yaşayan öğrenci velilerinin bu olumsuzluklardan dolayı çok rahatsız olduklarını ifade ederek konuyu Meclis gündemine taşımıştı.

MHP’li Özdemir sordu Bakan cevap verdi: Tomarza’dan ayrılan öğretmen sayısı 21’dir.

ANKARA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Tomarza ilçesinde ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmasına rağmen branşa uygun ücretli öğretmen noktasında sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Öğrenciler sık değişen öğretmenlerden dolayı mağdur olmakta, eğitim öğretim kalitesi düşmekte ve yetersiz eğitim-öğretim uygulamalarına maruz kalmaktadırlar. İller arası atama ile ilçeye gelen öğretmenler çeşitli mazeret veya görevlendirme yoluna başvurarak ilçeden ayrılmaktadırlar. Kaç öğretmen ilçeden ayrılmıştır? İlçede kaç ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmıştır?” sorularını sormuştu.

Bakanlık tarafından verilen “Tomarza ilçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında 58 ücretli öğretmen görevlendirmesinin yapıldığı ve 28 öğretmeninde çeşitli nedenlerle ilçeden ayrıldığı belirtilmektedir.” şeklindeki cevaba istinaden Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yönelttiği bir diğer önergeyle, “2019-2020 eğitim öğretim yılında kaç ücretli öğretmen görevlendirilmiş ve kaç öğretmen hangi nedenlerle ilçeden ayrılmıştır?” sorusuna cevap istedi.

Milletvekili Özdemir’in önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, herhangi bir ilçede görev yapan bir öğretmenin isteğe bağlı olarak yer değiştirmesini engelleyen bir durumun olmadığının görüldüğünü belirterek şu şekilde cevap vermiştir: “Öğretmen kadrolarının illere dağılımında, alanların ve illerin öğretmen ihtiyaçları dikkate alınarak öğretmen atama planlaması yapılmaktadır. Ancak öğretmen sayısı, yapılan atamalara rağmen yetersiz olan eğitim kurumlarında eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ücretli öğretmen görevlendirilmeleri valiliklerce yapılmaktadır.”

İLÇEDEN 21 ÖĞRETMEN AYRILMIŞTIR

Bakanlık tarafından verilen cevapta ilave olarak şu bilgiler kaydedildi: “Kayseri Valiliğince konuya ilişkin olarak; Tomarza İlçesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında görev yapan öğretmenlerden özür grubundan il dışı tayini çıkan 3 ve il içi tayini çıkan 10, soruşturma kapsamında tayini çıkan 1, yönetici olarak tayini çıkan 3, proje okullarına ataması yapılan öğretmen sayısının 4 olduğu, ayrıca 2019-2020 eğitim öğretim yılında çalışan ücretli öğretmen sayısının ise 28 olduğu belirtilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 13:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
turgay
turgay - 10 ay Önce

30 ağustosta bile lütfedip kayseriye uğramayan kayseri vekili 13 tane öğretmenin peşine düşmüş. yer değişikliği değil sorun nasıl oluyorsa aylarca rapor alan öğretmenler. çok değiller ama bunları mebin yakalaması lazım tüm öğretim dönemini raporla kapatanlar var ve tatil fotoğrafı atıyorlar okul gruplarına.

SIRADAKİ HABER