banner257

RAMAZAN AYINDA BESLENME

Ramazanda ayında ani değişen beslenme düzeni sağlığımızı oldukça etkilemektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin dengeli ve yeterli olarak alınması için sahur, iftar ve iftar sonrası öğün olarak 3 öğün yapmamız gerekmektedir..

Altın öğün olan sahurda proteinden ve liften zengin, uzun süre tokluk sağlayan gıdaları tüketmek gerekmektedir. Örnek protein olan yumurta,peynir, süt, tahıllı ekmek, zeytin veya ceviz sahur için tüketilebilecek besinlerdir. Poğaça, açma gibi besinler aşırı yağlı olması sebebi ile gün içinde daha çok susamamıza sebep olmaktadır ve kan şekerini olumsuz etkilemektedir.

İftarda ise; aşırı yağlı, şekerli gıdalardan, kızartmalardan ve hamurişlerinin tüketiminden kaçınmalıyız. Su ve hurma ile orucumuzu açıp bir kase çorba ile devam edip sonrasında ana yemek ve salatalara geçmeliyiz. İftardan 1,5-2 saat sonra; 1 porsiyon süt/yoğurt/ayran ve 1 porsiyon meyve tüketmek kan şekerinde hızlı iniş çıkışları önleyerek, sağlıklı bir ara öğün yapmamızı sağlar.

Ramazan’da su tüketimi böbrek sağlığımız için oldukça önemlidir. Çay, kahve içmek yerine su tüketimimizi arttırmalıyız. Çünkü çay ve kahve diüretiktir, vücuttan fazla su atımına sebep olur. İftardan sahura kadar 10-12 bardak yani yaklaşık 2-2,5 litre su içmeliyiz.

Ramazan’da uzun süre açlık ve su tüketiminin azalması sonucu, kabızlık gibi problemler yaşayabiliriz. Sebze, meyve, tam tahıl-buğday ekmek, ceviz, keten tohumu gibi lifli besinlerin tüketimini ile kabızlığı önleyebiliriz. İftardan yaklaşık 1,5 saat sonrasında , en az 30 dakika hafif tempo yürüyüş yapmak da kabızlığı önleyebilmektedir.

YORUM EKLE

banner271