banner257

Akciğer Kanseriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Akciğer kanseri yaşam kayıplarına neden olan kanserler arasında ilk sırada yer alsa da hala önlenebilir hastalıkların arasında sayılıyor. Tek sorun; başladıktan sonra sinsi ilerlemesi ya da belirtilerin başka hastalıklarla karıştırılması. Oysa erken tanı, tedavi başarısında çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle hastalık hakkında bilgi edinmenin önemine değinen Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, akciğer kanseri konusunda toplum genelinde sıklıkla karşılaştıkları yanlış anlaşılmalara işaret ediyor.

Akciğer Kanseriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

YANLIŞ: Akciğer kanseri sigara içmeyenlerde olmaz!

DOĞRUSU: Sigara akciğer kanseri için bilinen en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Ancakbu sonuç sigara içmeyenlerde kanser görülmeyeceği anlamına gelmiyor. Zira, pasif maruziyet de akciğer kanseri için önemli bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. Ayrıca, sigara dışındaki tütün içeren ürünler de benzer risk oluşturur. Bunun dışında herhangi bir sebeple oluşan radyasyona, nikel, radon, krom arsenik gibi çevresel ağır metallere ve asbeste maruziyet de akciğer kanserine zemin hazırlayabiliyor. Maden işçileri, akciğer ile ilgili geçirilmiş eski hastalıkları (tüberküloz ve pulmoner fibrozis gibi) bulunanlar, alkol tüketenler de bilinen diğer risk grupları arasında yer alıyor.

YANLIŞ: Beslenme takviyeleri ve antioksidanlarla sigaranın etkisini azaltmak mümkün.

DOĞRU: Sigara bırakılmadan alınacak antioksidan ve vitamin destekleri sigara maruziyetinin yarattığı etkiyi tamamen silemiyor. Doç. Dr. Burak Civelek, “Hatta tam aksine, bazı çalışmalarda sigara içilmeye devam edildiği dönemde alınan antioksidan ve vitamin takviyelerinin kanser riskini arttırabileceğini gösterdi” diyor. Bu nedenle, ilk ve en önemli adım sigarayıbırakmak. Bu sayede, kullanımının yarattığı olumsuz etkiler azaltılabiliyor. Ancak vücuttan atılıp riskin azalması çok uzun yıllar alabiliyor.

YANLIŞ: Akciğer kanseri taraması herkese yapılarak erken tanı sağlanabilir.

DOĞRUSU: Akciğer kanseri günümüzde Türkiye’de erkeklerde en sık görülen, her iki cinsiyette de en sık kanser ölümlerinden sorumlu olan tür. Buna rağmen tüm toplum taraması yapılması mümkün olmuyor. Daha önce yapılan akciğer kanseri tarama çalışmalarında etkili bir sonuç elde edilemedi. Günümüzde halen 55-75 yaş arasında 30 paket yılı üzerinde sigaraya maruz kalan, halen aktif sigara içen veya 15 yıldır sigara bırakmış olan kişilerde akciğer kanseri taraması öneriliyor. Tarama için düşük yoğunluklu akciğer tomografisi gerekiyor. Eskiden kullanılan akciğer grafisi ve balgam inceleme testleri tarama için uygun bulunmuyor.

YANLIŞ: Akciğerde kitle tespit edilirse ameliyat veya biyopsi hastalığın yayılmasına sebep olur. Bıçak vurulursa kanser yayılır.

DOĞRUSU: Akciğer kanserinin farklı seyir ve tedavi yanıtlarına sahip birden fazla alt tipleri bulunuyor. Bunların belirlenerek ayırımın yapılması ve uygun ilaç veya tedavi seçeneği belirlenmesi için biyopsiye ihtiyaç duyuluyor. Burundan veya göğüs duvarından iğne ile girilerek yapılan bu işlemin hastalığı yayma ihtimali kesinlikle bulunmuyor. Uygun evre ve uygun hastalık tipine göre ameliyat akciğer kanserindeönerilen bir tedavi seçeneğini oluşturuyor. Deneyimli merkezlerde yapılması gereken cerrahi tedavi hiçbir şekilde kanserin yayılımına neden oluyor.

YANLIŞ: Tüm akciğer kanseri tedavisi gören hastalarda akıllı ilaç kullanılmalıdır.

DOĞRU: Akciğer kanserinde araştırmalar ve bilgilerimiz giderek artıyor. Özellikle akciğer kanserinin alt tiplerinde yapılan genetik analizlerle bazı hasta gruplarında akıllı ilaçlar kullanılabiliyor. Doç. Dr. Burak Civelek, bu ilaçların çok önemli gelişmeler olmakla birlikte her akciğer kanseri tipinde ve her evresinde kullanılamadığını anlatıyor. Akciğer kanserinde son yıllarda ülkemizde henüz ruhsat aşamasında olan immünoterapi diye adlandırılan tedavilerde de bir çığır açıldığının belirten Doç. Dr. Burak Civelek, “Artık akciğer kanseri kronik hastalık özelliğine doğru gidiyor. Mevcut tedaviler her hastada aynı sonuçları vermemekle birlikte tedavi başarı oranlarımızı arttırıyor” diyor.

YANLIŞ: PET CT, akciğer kanseri hastalarında her kontrolde gereklidir.

DOĞRUSU: Tanı amaçlı yapılan PET CT tarama amaçlı kullanılmıyor. Bu nedenle akciğer kanserinin her evresinde ve takipte sürekli olarak kullanılması gerekli görülmüyor. Özellikle normal görüntüleme yöntemleri ile kıyaslandığında hassasiyet oranları daha yüksek olmakla birlikte doktorun uygun gördüğü zamanlarda çekilmesi önem taşıyor. Uygun zamanda çekilmediği takdirde vücutta gereksiz radyasyon ve radyonuklid maruziyetine yol açabileceğinin akılda tutulması gerekiyor.

YANLIŞ: Akciğer kanseri tedavisi her yerde yapılabilir.

DOĞRU: Kanser tedavisinin bu işte uzmanlaşmış merkezlerde yapılması çok büyük önem taşıyor. Başarılı bir akciğer kanseri tedavisi için ekip çalışmasının gerekli olduğunu belirten Doç. Dr. Burak Civelek, “Göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları uzmanı, radyoloji, patoloji, nükleer tıp, medikal onkolog, radyasyon onkologu ve donanımlı yardımcı sağlık personelinin uyum içinde çalışması gerekiyor” diyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner306