banner257

Grip Aşısında Kaos Yaşanıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Grip aşıları geldi, aşı olabilirsiniz” açıklamasından sonra Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) akın eden vatandaşların büyük bölümü eli boş dönüyor.

Grip Aşısında Kaos Yaşanıyor!

TTB AHEK 6 aylıktan büyük her vatandaşın hakkı olan grip aşısına, risk gruplardakilerin dahi ulaşmada sıkıntı yaşadığını, grip aşılarının depolarda beklediğini belirterek, “Grip aşıları depolara geldi, fakat hastalarımıza uygulayamıyoruz. 3 senedir yaşadığımız kim, ne zaman, nerede aşı olacak? Grip aşısı olması gereken ve olmak isteyen herkes aşıya erişebilecek mi?” sorularını gündeme getirdi.

ASM'lerde hem hekim, hem de hastaları zor durumda bırakan bir kaos yaşandığı belirtilen açıklamada, “65 Yaş üstü bir hastaya grip aşısı reçete edilebilirken, 75-85 yaş üzeri hastalık raporu olan başka hastalara reçete edemeyebiliyoruz. Karı koca gelen hastalardan birine yazabilirken, diğerine yazamıyoruz. Örneğin bu gün gelen 81 yaşındaki bir hastamıza reçete edemedik. Bu kişi bir daha ne zaman fırsat bulup aşı olacak bilmiyoruz. Ne hastalar, ne de biz kimlerin hangi sırayla grip aşısı olabileceğini bilmiyoruz. Covid-19 aşısında olduğu gibi kim hangi sırayla aşı olacak bunu belirlenmesi gerekiyor. Vatandaş E-Nabız'a bakarak sırasını kontrol edebilir. Bu olanakları olmayan yaşlı hastalara SMS gönderilebilir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER