banner311

Günaydın: Yoğun Bakımdakiler Aşısız!

Ülke genelinde aşılama çalışmaları sürüyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı programı sonrası Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri’nin vaka doluluk oranları ile ilgili açıklama yaptı.

Yoğun bakamlarında ki yatan hastaların %91’inin aşısız olduğunu vurgulayan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın “İl sağlık müdürümüz dün çok güzel bir grafik açıkladı. Dikkat ederseniz yoğun bakımda yatan hastaların %91’i aşısız hastalar. Biz hep ifade ediyoruz aşı oluktan sonrada maske mesafe ve temizlik kuralına mutlaka riayet etmemiz lazım. Toplumda aşısını olmamış yaklaşık 300.000 tane vatandaşımız var. Oranlara baktığımız zamanda riskin nereden kaynaklandığını görebiliyoruz. Yoğun bakımda yek doz aşısını yaptıranların oranı %4, 2.doz aşısını yaptıranların oranı %4, 3 doz aşı yaptıranlarda ise bir tane hastamız var. Geri kalan %91 aşını yaptırmayan vatandaşlarımız. Buda aşının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Elbette ki aşı için kimseyi zorlamıyoruz. Bilim adamlarımız aşı olmanın ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

“BU MÜCADELE ORTAK MÜCADELEYİ GEREKTİRİYOR”

Esnaflarımızın mağdur olmaması için tedbirlere uymamız gerekiyor diyen Kayseri Valisi Şehmus Günaydın “Yoğun bakımlarımızda bir yoğunluk var. Vaka sayımızda bir artış var. Kısıtlamalar kalktıktan sonra her şey normalmiş gibi hareket ediyoruz. Maskeyi çıkarıp her şey normalmiş gibi davranmak uzun süre kapalı alanlarda kalmak vaka sayılarının artışına neden oluyor. Kapalı alanlardaki bir araya gelmeleri minimize etmemiz lazım. Bu mücadele ortak mücadeleyi gerektiriyor. Esnaflarımızın mağdur olmaması için tedbirlere uymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289