banner257

Kayseri'de yaşlılar için YADES Projesi

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, yaşlıların daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmeleri için Evde Sosyal Destek Hizmeti Yaşlı Destek Programı (YADES) Projesi'ni kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ihtiyaç duyan herkesin yanında olacaklarını belirterek, "Yaşlılarımız, yalnız değil" dedi.

Kayseri'de yaşlılar için YADES Projesi

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, yaşlıların daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmeleri için Evde Sosyal Destek Hizmeti Yaşlı Destek Programı (YADES) Projesi'ni kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ihtiyaç duyan herkesin yanında olacaklarını belirterek, "Yaşlılarımız, yalnız değil" dedi.

Huzurevi’nde yapılan Evde Sosyal Destek Hizmeti Yaşlı Destek Programı Projesi’nin tanıtımına, Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik katıldı. Projenin tanıtım töreni öncesi Vali Kamçı ile Başkan Çelik, Huzurevi’nde kalan yaşlıları ziyaret ederek, el öpüp dua istedi. Proje tanıtımında konuşan Vali Süleyman Kamçı, evlatlarını sevgiyle yetiştiren tüm yaşlılara gereken önem ve ilgiyi göstermek gerektiğini belirterek, "Onların hayır dualarını almak insanlık görevimizdir. Yaşlılarımıza verdiğimiz hizmeti her zaman daha iyi yapmak zorundayız. İnşallah Büyükşehir Belediyesi yaşlılarımızın hak ettikleri hizmeti sağlayacaktır” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, toplumun her kesiminin çok daha huzurlu ve rahat yaşamalarını temin etmek için gece- gündüz çalıştıklarını, bu anlamda yaşlılara büyük kolaylık sağlayacak Yaşlı Destek Projesini uygulamaya başladıklarını söyledi. İnsan odaklı belediyecilikte Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini ifade eden Çelik, şöyle dedi:

“Her zaman vurguladığımız insan odaklı belediyecilikte Türkiye’ye örnek olmak ve örnek projeler gerçekleştirmek hedefindeyiz. Kısa adı YADES olan Yaşlı Destek Projemiz bu anlamda önemli bir proje. Büyükşehir Belediyemizin YADES programı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca uygun görülen 5 proje arasında ilk sırada yer alarak, hibe desteği almaya hak kazandı. Şehrimizin milli ve manevi hassasiyetleri; örf, adet ve geleneksel yapısı yaşlılarımıza kurumsal bakımın, yani Huzurevi’nde bakımın en son seçenek olduğu görülüyor. Bununla birlikte, aileler çekirdek aile olarak yaşamayı daha fazla tercih eder hale geldi. Haliyle kendi evlerinde yaşayan yaşlılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak destekler vermek gerekiyor. İşte YADES Projemizle Kayseri’de yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlılarımıza evlerinde destek vereceğiz. Yaşlılarımızın mutlu ve huzurlu bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlamak projemizin temel hedefidir."

Ailelerin yetersiz kaldığı ve destek veremediği yaşlıların yanında Büyükşehir Belediyesi'nin olacağını kaydeden Çelik, şunları söyledi:

"Yaşlılarımızı yalnız bırakmayacağız. İhtiyaç duymaları halinde yaşlımızın kişisel temizlik ve bakımını bu proje çerçevesinde biz yapacağız. Yaşlılarımızın evlerinin genel temizliğini yine ekiplerimiz gerçekleştirecek. Yaşlılarımızın evlerindeki basit tadilat ve onarım işlerini yine biz üstleneceğiz. Çağrı merkezi Aracılığı ile yaşlılarımıza 7/24 telefonda hizmet vereceğiz. Ayrıca fiziki olarak yetersiz olan yaşlılarımızın sağlık kuruluşlarına hasta nakil aracı ile ulaştırılmasını sağlayacağız. Yaşlılarımıza yönelik rehberlik, danışmanlık, sosyal ve psikolojik destek hizmeti de sunacağız. Projemizi başlatalı kısa süre olmasına rağmen bugüne kadar 190 aileye yaşam alanı temizliği, 165 yaşlımıza sağlık destek hizmeti, 39 yaşlımıza kişisel temizlik, 33 yaşlımızın evinde tamir ve tadilat, 150 yaşlımıza da berber kuaför hizmeti verdik."

"'ŞAŞALI İFTAR SOFRALARINA KATILMAYACAĞIZ''

Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyacı olan herkesin yanında olduğunu ve yanında olmaya devam edeceğini dile getiren Mustafa Çelik, fakir- fukaranın, garip gurebanın yanında olacaklarını kaydederek şöyle dedi:

"Bu kapsamda projeler geliştiriyoruz. İki gün sonra belediyemizin ekmek fırınını açıyoruz. Günlük 160 bin ekmek kapasiteli fırını açmaktaki temel hedefimiz, düşük gelirli hemşehrilerimizin kaliteli ekmeği uygun fiyata alması. Ayrıca bu ayki belediye meclisimizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın otobüs hizmetlerinden çok daha iyi yararlanması için yolcu başına 80 kuruşluk desteği vermeye başladık. Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerimizin yanında olacağız. Beş yıldızlı otellere, lüks lokantalara, şaşalı iftar sofralarına katılmayacağız. Çat kapı iftarlarla fakir fukarayla birlikte iftar yapacağız. Ramazanın 15’inde yetimlerle, ayrıca Ramazan ayı süresince yurt dışından gelen öğrencilerimizle, sahada çalışan mesai arkadaşlarımızla, sevgi evlerindeki çocuklarımızla, Huzurevi’ndeki yaşlılarımızla iftarlar yapacağız. Bunların yanı sıra her gün Seyyid Burhaneddin Hazretlerinin Türbesi’nde ortalama 2 bin kişiye iftar vereceğiz."

Konuşmaların ardından Vali Süleyman Kamçı ve Başkan Mustafa Çelik, YADES projesinde çalışan personelle sohbet etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310