banner257

MS Hastalığıyla İlgili Önemli Çalışma

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen TÜBA Uluslararası Akademi Ödüllerinde 'Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı' ödülünü alan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eken, Multipl Skleroz (MS) hastalığı ile ilgili çalışmalar yaptığını belirterek, "İnterleukin 22 sitokininin farelere verilmesi ile multipl skleroz fare modellerinde hastalık patogenezinin durdurulabileceğini gösterdik. Yine bir başka çalışmamızda fingolimod adlı ilacın multipl skleroz bağlamında çalıştığımız bir hücre grubunu etkileyebildiğini gösterdik. Bu multipl skleroz özelinde yaptığımız başka önemli bir çalışma" dedi.

MS Hastalığıyla İlgili Önemli Çalışma

“BİZ LABORATUARIMIZDA BU HÜCRE GRUBUYLA ÇALIŞIYORUZ”

2021 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen TÜBA Uluslararası Akademi Ödüllerinde Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülünü alan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eken, Sağlık Bilimleri alanında ödül almaya hak kazanan 4 öğretim üyesinden birisi oldu. Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezinde (GENKÖK) çalışmalarını sürdüren Eken, "2015 yılından itibaren Erciyes Üniversitesinde çalışıyorum. Laboratuarımızda üç grup hücre üzerine çalışmaktayız. Bunlardan bir tanesi Regulatory T hücreleri dediğimiz bağışıklık sisteminin de baskılama yapan bir hücre grubudur. Birçok hastalıkta özellikle bağışıklık sisteminin çok çalışmasının neden olduğu hastalılarda bu hücreler önemli bir işlev yapıyor. Ayrıca bu hücrelerin yokluyla primer imnun yetmezlik hastalığın bir çeşidi olan IPEX hastalığı meydana geliyor. Bu hücrelerin terapötik olarak kullanımı özellikle otomimmün hastalıklarda mümkün. Bu hücreleri otomimmün hastalara vererek ya da farelerde hastalık modelleri oluşturup bu hücreleri farelere vererek hastalığı tedavi etmek amaçlı bir takım yaklaşımlar gelişti. Biz laboratuarımızda bu hücre grubuyla çalışıyoruz. Ayrıca bunların tersi işlev yapan, gelişim bakımından benzeyen başka bir hücre grubu var" diye konuştu.

“BİZİM PRESTİJLİ BAZI DERGİLERDE YAYINLANMIŞ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

5 yıldır yaptığı çalışmalarda hücreler özelinde çalıştığını söyleyen Doç. Dr. Ahmet Eken, "Bizim prestijli bazı dergilerde yayınlanmış çalışmalarımız var. Özellikle biz multiple skleoz hastalığı üzerine çalışmalar yapıyoruz . Burada nöroloji bölümünden Dr. Fatih Yetkin hocamızla ve Dr. Meral Mirza hocamızla bu bağlamda interleukin 22 sitokininin farelere verilmesi ile multipl skleroz fare modellerinde hastalık patogenezinin durdurulabileceğini gösterdik. Yine bir başka çalışmamızda fingolimod adlı ilacın multipl skleroz bağlamında çalıştığımız bir hücre grubunu etkileyebildiğini gösterdik. Bu multipl skleroz özelinde yaptığımız başka önemli bir çalışma. Bu çalışmalar dışında bir takım ilaçların, özellikle multipl skleroz dışında kullanımı olan ilaçların başka multipl skleroz özelinde de kullanabileceğini test ettiğimiz yüksek lisans ve doktora projelerimiz mevcut" ifadelerini kullandı. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289