SAĞLIKLI BESLENME OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hümeyra Taşçıoğlu, sağlıklı beslenmenin, iyi düşünmeyi ve beraberinde iyi anlamayı getirdiğini belirterek, okul çağındaki çocukların beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIKLI BESLENME OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR
Diyetisyen Hümeyra Taşçıoğlu, sabah kahvaltısının önemine dikkat çekerek, "Kahvaltı yapmayı reddeden çocuk anne babaların en büyük problemidir. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 8-12 saatlik bir ara olması sebebiyle sabah kahvaltısının, çocukların gelişiminde önemi büyüktür" dedi.

Açlık sonrası vücudun gereksinimi olan enerjiyi sağlayan ilk öğünün sabah kahvaltısı olduğunu kaydeden Taşçıoğlu, şöyle devam etti:

"Araştırmalar, okula kahvaltı yaparak giden çocukların, kahvaltı yapmayanlara oranla okul başarısının çok daha iyi olduğunu göstermektedir. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda performans düşüklüğü, halsizlik ve gün boyu sağlıklı gıdaları reddetme eğilimi gözlenir. Çocukların iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmaları için iyi bir kahvaltı alışkanlığı kazanması şarttır. Kahvaltıda bir bardak süt mutlaka bulunmalıdır. Süt sevmeyen çocukların peynir veya yoğurt tüketiminin çok iyi olması gerekir. Süte tat katmak istenirse bal ya da pekmez kullanılabilir. Kahvaltıda bol C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketilirse alınan demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. Mandalina, portakal, elma gibi meyveler veya domates, havuç gibi sebzeler kahvaltımızda yer alması gereken diğer yiyeceklerdir. Peynir, zeytin, yumurta ve tahıl ürünleri ise kahvaltının olmazsa olmazlarıdır. Kahvaltıda hazır sosis ve salam tüketiminden kaçınmak doğru olur.’’

BESLENME ÇANTASININ ÖNEMİ

Okul saatleri içerisinde beslenme konusunda ise çocukların kendileri için özel hazırlanan besinleri uygun miktarlarda tüketmelerinin doğru olduğunu kaydeden Taşçıoğlu, "Kantinlerde satılan kızartmaların, yağlı yiyeceklerin yerine okul menüsünden çocuk için uygun miktar belirlenerek beslenmesi sağlanabilir veya beslenme çantası hazırlanabilir. Beslenme çantasında akmayacak, çabuk kokmayacak, bulaşmayacak ve çocuğun yerken zorluk çekmeyeceği besinler yer almalıdır. Sulu yemeklerin taşınması zordur. Bu nedenle kuru gıdalar yanında içecek en uygun seçimdir. Bunların yanı sıra çocuğun ara öğün yapabilmesi için ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ve kuru meyvelerde beslenme çantalarında yer almalıdır’’ dedi.

Taşçıoğlu, yoğun ve yorucu bir günün ardından, okul dönüşü çocuklar çok acıkmış olarak gelebileceklerini kaydederek, "Bu durumda da şekerini hızlı yükselten şekerli besinler, hazır gıdalar yerine ayran ya da sütün yanında bol peynirli veya kıymalı bir börek, ev yapımı sucuk ve peynirli tost ya da bol yeşillikli bir kısır veya bol tahıllı bir çorba verilerek akşam yemeğine kadar besin değeri yüksek ve aynı zamanda açlığını yatıştıran bir beslenme modeli sağlanmış olunur. Ailenin de okul saatlerine göre öğün saatlerine uyması çocuğun motivasyonunu artırmış olacaktır’’ dedi.

SAĞLIKLI BESLENME ÇANTASINDA BULUNMASI ÖNERİLEN YİYECEKLER

Beslenme çantasında bulunması gereken yiyecekler hakkında da bilgiler veren Taşçıoğlu, bunları şöyle sıraladı:

"Çok tahıllı ekmek arası köfte ya da peynir veya ızgara tavuk, marul, kırmızıbiber ve ayran. Çok tahıllı un, kabak, yumurta, peynir ve mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış fırın mücver ve ayran. Çok tahıllı un ile hazırlanmış sebzeli krep ve taze sıkılmış meyve suyu. Çok tahıllı un ve kurutulmuş meyve/yağlı tohumlarla hazırlanmış ev yapımı kek ya da kurabiye ve süt. Çok tahıllı un ile hazırlanmış sebzeli peynirli ev yapımı poğaça ve taze sıkılmış meyve suyu. Sebzeli (kabaklı, ıspanaklı) tavuklu ya da kıymalı mini börek ve cherry domates ile ayran taze/mevsiminde meyveler (muz, mandalina, elma, üzüm, kiraz, erik gibi) yoğurt (büyüme yoğurtları da olabilir) söğüş sebzeler (domates, salatalık, marul, havuç gibi) kutu sütler (kefir, ev yapımı milkshake gibi süt ürünleri de olabilir) katkısız meyve suları (Yüzde 100 veya sıkma meyve suyu) Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem gibi) kuru meyveler (kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm gibi) su (Gereksinim: 7–8 yaş grubu için günde 5 su bardağı su, 9–13 yaş grubu için günde 8-9 su bardağı su)”
 
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 14:40

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310