banner257

ÜCRETSİZ BEN TARAMASI

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Gevher Nesibe Hastanesi’nde, Euro Bölgesi ülkelerle Türkiye’de deri kanserinin erken teşhisi ve toplumda farkındalık yaratmaya yönelik kampanya çerçevesinde her yıl düzenlenen etkinlik kapsamında, 'ücretsit ben taraması' yapıldı.

ÜCRETSİZ BEN TARAMASI
Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Gevher Nesibe Hastanesi’nde, Euro Bölgesi ülkelerle Türkiye’de deri kanserinin erken teşhisi ve toplumda farkındalık yaratmaya yönelik kampanya çerçevesinde her yıl düzenlenen etkinlik kapsamında, 'ücretsiz ben taraması' yapıldı.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'nde 10.00- 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilen tarama etkinliğiyle ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, deri kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir olduğunu, bu yüzden vücutlarında ben bulunan vatandaşların konuyu ihmale almayarak, mutlaka muayene ettirmelerini istedi. Prof. Dr. Borlu, "Bu etkinlik deri kanserlerinin teşhisini kolaylaştırmak, bu konuda farkındalık yaratmak için düzenlenen bir etkinliktir. Tüm Avrupa ile birlikte Türkiye’de de çeşitli şehirlerde ben tarama günü gerçekleştiriliyor. Deri kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak için broşür dağıtılıyor. Afiş, anket ve televizyon programları ve ücretsiz ben muayenesi ile farkındalık yaratıyoruz" dedi.

Deri kanserinde en önemli faktörün güneş ışığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Borlu, "Yani yıllar içinde alınan güneş ışığı dozu çok önemlidir. Deri kanserine yakalanmada kişinin cilt tipi de önemli. Koyu tenli insanlar bu konuda avantajlı. Koyu tenliler güneş yanığına ve güneşin toplam ışınlarına karşı daha dayanıklıdırlar. Açık tenli insanlar, renkli gözlü insanlarda bu dayanıklılık az olduğu için deri kanseri gelişme riski bir miktar daha fazladır. Çok fazla beni olanlarda, ailede kanser hikayesi olanlarda, özellikle deri kanseri hikayesi olanlarda, bu risk biraz fazladır" diye konuştu.

Deri kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir olduğunu kaydeden Prof. Dr. Borlu, "Bu yüzden çok renkli, çok koyu, yuvarlaklıktan ziyade asimetrik bir yapısı olan, renk değiştiren, şekil değiştiren, kaşınma, ağrı yapan, normalden farklı bir hissiyat veren benlere sahip olan kişilerin, mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek ben muayenelerini yaptırmaları gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Borlu, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği 11 ile 15 saatleri arasında güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmanın gerektiğinin de altını çizerek, şemsiye, şapka, bunun yanında güneş kremi kullanmanın da faydalı olacağını bildirdi. Prof. Dr. Borlu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen tarama etkinliğinde doktorlar, risk görülmeyen hastalara çeşitli tavsiyelerde bulunurken, riskli gördükleri hastalara ise ileri tetkik için randevu verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER