banner311

Ünal: Hemşirelerimizin Bayram Yapacak Hali Yok

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, hemşireler günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Ünal, “Hemşirelerimizin Bayram Yapacak Hali Yok.”dedi.

Ünal: Hemşirelerimizin Bayram Yapacak Hali Yok

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “ Salgınla kahramanca mücadele eden sağlık çalışanları yine bir önemli haftayı, hemşireler haftasını, haksızlıklara uğradıkları, sorunlarına çözüm üretilmediği bir halde; esnek mesaiden, idari izinden mahrum bırakılarak, adaletsizliğe ve haksızlığa maruz kalarak karşılıyorlar. Hatta sağlık çalışanı anneler bebeklerinden bile ayrı bırakıldılar. Sağlık hizmetlerinin yürütmek ve şifa dağıtmak için salgın döneminde canından bile vazgeçen sağlık çalışanları için gerekli adımlar bir türlü atılmıyor. Yapılan sadece alkış ve hakkınız ödenmez lafları… Yok, olup giden döner sermaye, yıllardır beklenen 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin, vekil ebe-hemşirelerin ve kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının beklediği ve hak ettikleri kadro, adaletli ve hakkaniyetli bir ek ödeme ile ekonomik kayıpları telafi edecek bir ek zam ile dertlenilmiyor. Ne yaparız, nasıl çözüm üretiriz diye düşünülmüyor.

Sağlık Bakanlığı çalışanın feryadını duymak yerine laboratuvar ve röntgen teknisyenlerinden tuttukları ve hak ettikleri alın terlerinin karşılığı olan nöbetlerin parasını geri istemekle uğraşıyor. Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki bazı idareciler ise, devletin hizmet etmek için kendilerine emanet ettiği makam ve mevkilerini, sağlık çalışanlarının meseleleri çözmek yerine, çalışanların sendikal tercihine müdahale etmek gibi işlerle meşgul oluyorlar. Tüm sağlık çalışanları maaşa zam şeklinde tek ödeme beklerken, adı tavandan kendi yavandan olan ve 2021 yılının ilk 3 ayında verilmeyen ek ödemenin 4. aydan itibaren verileceği ilan ediliyor. Bu sefer adaletli ve makul bir ödeme olur mu diye bekliyoruz ama hala ek ödeme dağıtımı ile ilgili esas ve usuller ilan edilmiş değil.  Kısacası bayram gelmiş neyimize! Sağlık çalışanlarının bayram yapacak hali yok. Hemşireler Haftası var ama hemşire arkadaşlarımız sorunlar yumağında boğuşuyor, dertleri çok. Tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerimiz de, temel taleplerinin karşılanmasını, kronikleşen sorunlara çözüm üretilmesini istiyorlar. Türk Sağlık-Sen olarak bir kez daha ifade ediyoruz; Sağlık çalışanları tükendi, çözüm talep ediyorlar. Laf değil, icraat istiyorlar. Mağduriyetlerinin sonlandırılıp kendilerine gereken değerin verilmesini bekliyorlar. Türk Sağlık-Sen olarak bu temennilerle sağlığın gizli kahramanları tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyoruz. “dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289