banner257

UZMANLAR UYARDI

Kayseri’de etkisini gösteren kar yağışıyla birlikte uzmanlar, vatandaşların sokakta yürürken dikkatli olmaları ve baston, şemsiye gibi dayanak kullanmaları konusunda uyarılarda bulundu.

UZMANLAR UYARDI

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Türkmen, kış mevsimiyle birlikte kayarak düşen vatandaşların sayısında artış olduğunu söyledi. Ayak burkulmalarının kaygan zeminlerde yoğunlukta olduğunu anlatan Op. Dr. Mustafa Türkmen, vatandaşların yürürken dengelerini kaybetmemeleri için ellerini ceplerine kesinlikle sokmamaları gerektiğini bildirdi.

Yürürken mutlaka baston ve benzeri gibi şeyler kullanılmasında yarar olduğunu kaydeden Op. Dr. Türkmen, “Karlı ve buzlu havalarda kaldırımda yürürken ellerini kesinlikle cebine sokmasınlar. İki el de serbest olmalıdır. Eğer vatandaş üşüyorsa, eldiven takmalıdır. Çok buzlu havalarda gezintiye çıkacaklar muhakkak dayanak gibi baston, şemsiye, sopa gibi şeylerle yürüyüş yapılmalıdır. Yaya geçidi ve araçların geçtiği kavşaklarda, özellikle motorlu taşıtlara dikkat etmek gerekir. Yaşlıların mümkünse, kış aylarında dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü yaşlılarda, özellikle kalça kırıkları çok oluyor. Ameliyatı olmayı gerektirecek derecede kalça kırıkları oluyor. Çocuklarda da okullarda, parklarda, sokaklarda kayıp, düşmelerinden dolayı kollarında kırıklar oluşuyor. Kalça kırıklarında, eğer kan pıhtısı akciğer, karaciğer ve beyne giderse, ölümcül olabilir. Ameliyattan sonra bile böyle ölümlerle karşılaşılabiliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER