banner257

Engelli emekliden ahşap oyuncaklar

KIRŞEHİR'de yaşayan engelli işçi emeklisi Yılmaz Tat (53), 'Ahşap Oymacılığı' kursu ile oyuncak ve hediyelik eşya yapıyor.

Engelli emekliden ahşap oyuncaklar

Doğuştan bedensel engelli olan 3 çocuk babası Yılmaz Tat, Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde açılan 'Ahşap oymacılığı' kursuna kayıt yaptırdı. Kurs öğretmeni Ergün Toprak’tan aldığı uygulamalı ders sonrası Yılmaz Tat, ahşap kesme makinesinin başına geçerek ahşapları ince bir işçilikle oyuncak ve hediyelik eşyalara dönüştürüyor. Çocukluktan bu yana ahşaptan oyuncak yapma hayalini kurduğu ve emekli olduktan sonra bu hayalini gerçekleştirdiğini belirten Yılmaz Tat, gördüğü bütün oyuncak çeşitlerini yaptığını söyledi. Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Tat, "Bedensel engele sahip olmam burada bu işi yapıyor olmama engel değil. Elim çalıştığı için en güzel şeyleri yapmak istiyorum. Hocamıza gereken şeyleri danışıyoruz. O bize yol gösteriyor, kalıpları, şekilleri veriyor. Biz de ona göre üretiyoruz ve ürettikçe de bundan daha çok keyif alıyoruz" diye konuştu.

Boş zamanlarını ahşap oymacılığı ile değerlendirdiğini kaydeden Tat, "Burada arkadaşlarımızla aile gibi olduk. Elimizden geldiği kadar çocuklar için bazen mutfak eşyaları bazen süs eşyaları ahşaptan olmak üzere doğal şekilde üretmeye başladık. Bütün oyuncak çeşitlilerini yapıyoruz. Bu konuda sınır tanımıyoruz. Hepsini yapmaya çalışıyoruz. Benim içimden çocuklara yönelik bir şeyler yapmak geliyor. Çocukları seviyorum. Benim de 5 yaşımda çocuğum var. Elimden geldiğince plastik oyuncakları eve koymuyorum. Küçük de olsa buradan yaptığım oyuncakları çocuğuma götürüyorum" ifadelerini kullandı.


 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310