Kayseri Yerel Haber Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Ali Türkaslan'ın Köşe yazısıdır...

Kayserili iş insanı Süleyman Çetinsaya’nın sahibi olduğu Kayseripark AVM’nin yan tarafında bulunan otopark alanını kafeteryalara çevirme projesi, birkaç gündür Kayseri gündemini meşgul ediyor.

Kayseripark AVM binasının hasarlı olduğu iddialarından tutunda söz konusu “AVM binasının inşaat ruhsatı var mı? , yapılmak istenilen tadilat projesi için izin alındı mı?” söylentileri Kayseri sokaklarında ortalık yerde dolaşırken, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin sorulara yanıt verirken adeta bombayı patlattı.

Başkan Palancıoğlu konuya ilişkin; “Kayseripark AVM’ye de biraz daha ilerisindeki işletmeye de gerekli uyarıları yaptık. Her iki ayrı yere de kaçak yapı işlemleri yaptık. Kayseripark AVM, bir tadilat yapacağına ilişkin bize haber vermedi. Sadece şifahi olarak tadilat yapmayı düşündüklerini söylemişlerdi. Bizim için AVM yanına kafe yapıp yapmaması mesele değil. Binanın cephesini dahi değiştirecek olursanız bize müracaat edip izin almanız gerekiyor. Ancak kafe yapacaksanız ilave olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu’ndan izin alarak onay alarak bunu yapmanız gerekiyor. Yeme içme mekanları için durum böyle. Biz bunları söyledikten sonra Büyükşehir Kent Estetik Kurulu’ndan karar geçirmişler sanırım. 3194 sayılı kanına göre ilgili belediyeden izin almaları gerekiyor. Bunu tadilat ruhsatı almadan yaptırmaya başladıkları için durdurduk. Yazılı ihtarımızı ve 15 gün süremizi verdik. Takibini yapıyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir resmi kurumu olan Melikgazi Belediyesi’ni ve Belediyenin Başkanı Mustafa Palancıoğlu’nun uyarılarını hiçe sayan Süleyman Çetinsaya, inşaat çalışmalarına pervasız bir şekilde hız kesmeden devam etti.

Olay ve yaşanan skandal ayyuka çıkınca da, Kayseri gündemini yakından takip eden birkaç gazeteci konuyu gündemine aldı, haberler yapıp köşe yazıları yazdı.

Söz konusu skandalı ortaya çıkaran, Deniz Postası Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Azim Deniz de olaydaki gelişmeleri an be an takip ederek 22 Mart 2022 Salı günü de kişisel ve kurumsal sosyal medya platformlarından, “Kayseri Park AVM de yapılan kaçak inşaat, Melikgazi Belediyesi tarafından durdurulmuştu. Kendisini devlet zanneden, kanun kural tanımayan, eski TUSCON yöneticisi Süleyman Çetinsaya, durdurulan kaçak inşaatın yapımına devam ediyor. Bir dönem resen soruşturma açan savcılarımız vardı. Durdurulan kaçak kafe inşaatların yapımına devam eden Çetinsaya’ya, soruşturma açılması gerekmez mi?  Depremle imtihan edildiğimiz, kaçak ve kalitesiz konutların konuşulduğu bu günlerde, insanların gözüne sokarcasına, Ben kaçak inşaat yaparım diyen Çetinsaya’ya, dur diyecek yok mu?”  şeklinde bir tweet yolladı.

***

Adeta Pandora’nın kutusunun açılmasına vesile olan Azim Deniz’in bu tweeti sonrası, Kayseri medyasında eşi benzeri görülmemiş çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Kendisinin Kayseripark AVM’yi yöneten Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya olduğunu öğrendiğimiz şahıs, sosyal medya platformu Kayseradar’ın radyosuna konuk alınmış, radyo programı aynı zamanda da tüm sosyal medya platformundan da görüntülü olarak servis edilmiş.

Sosyal medyada dolaşırken yayın dikkatimi çekti ve izlemeye başladım.

Aynı zamanda arkadaşımız olan Mustafa Bayram’ın sunduğu programda, Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya’nın Kayseri için sarf ettiği sözlerin saygısızlığı, seviyesizliği ile kendi AVM’lerini haber yapan tüm gazetecilere sarfettiği sözler canımı çok sıktı.

Kayseripark AVM konusu çok önemli bir konu ancak, ben gazetecilik etiği açısından bir başka gazeteci arkadaşımın ele aldığı konuya doğrudan balıklama dalmamak için konuyu gündemime almadım.

Olup bitenleri de geri perdeden takip ederken, Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya’nın o programda sarfettiği o sözler, hiç bir şekilde yenilecek yutulacak gibi değildir.

O program sonrası, konu bana göre Kayseripark özelinden çıkıp doğrudan Kayseri’nin büyük bir sorunu haline gelmiştir!         

Hele hele Serhan Çetinsaya’nın Gazeteci Azim Deniz’i doğrudan hedef alan ve Kayseri’deki bazı gazetecileri rencide edecek nitelikteki ağır sözleri, Kayserili olduğunu iddia eden bir iş insanına hiç ama hiç yakışmayacak sözlerdir.

O çirkin ifadeleri canlı yayında işitince, inanın büyük bir şok yaşadım ve Kayseri adına çok üzüldüm.

Beyler, canlı yayının da bir  usül, adap ve üslubu vardır, öyle tek taraflı birini ekrana çıkarıp doğrudan birilerine sövdürmek, öyle gazetecilik faaliyeti falan değil, en hafif tabirle olsa olsa paranın gücüyle, çerçevesi olmayıp, sınır tanımayan PR çalışmasının en bariz örneklerinden biridir.

***

Gelelim programın detaylarına…

Süleyman Çetinsaya’nın oğlu, Serhan Çetinsaya’yı  programda ilk izlediğimde sandım ki Kayseri’yi Kayseri yapan Çetinsaya ailesi imiş de haberimiz yokmuş!

O programı izlerken, inanın karşımda bir Kayserili değil de, İngiliz kraliyet ailesine mensup bir ailenin ferdi var zannettim.  

İngiliz kraliyet ailesi mensuplarına “Soylu” diyorlar ya, dokunulmazlıkları var onların, Serhan Çetinsaya da, kendisini kral olmaya aday Prens falan zannediyor herhâlde!

Yok yürüyen merdiveni Kayseri’ye ilk kez Çetinsaya ailesi getirmiş, yok Çetinsaya ailesi Kayseri’ye bilmem kaç milyonluk hayır hasenat işleri yapmış!

Falan-filan gırla terane…

Hani dinimiz İslam’a göre bir elin verdiğini diğer el görmeyecekti?

“Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan ve gönül kırmayanlar için Allah katında mükâfatlar vardır. (Bakara sûresi (2), 262)” kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’deki bu ayeti hiç okumadınız mı?

Ayıptır be, çok ayıp!

Siz böyle derseniz bende çıkar şunu sorarım; yaptığınız hangi bağışı vergi kaleminden düşmediniz?

Ayıptır ayıp, artık yeter, Kayseri sahipsiz değil!

Öyle bol keseden sallayacağınıza, vergiden mahsuplaşmadığınız bağışınız kadar konuşun!

Eğer öyle bir harcama kaleminiz varsa tabi!

Serhan Çetinsaya bir daha Kayseri’ye yatırım yapmayacakmış çünkü Kayseri’ye küsmüş, kendisine yumuşatılmış Kayseri tabiriyle cevap vermek gerekirse;  Serhan Çetinsaya gitsin poposunu küle bassın!

***

Bana göre, Kayseri adına en acı olanı nedir biliyor musunuz?

25-30 yaşındaki bir delikanlının bir canlı yayına çıkıp, Kayseri’nin sahibi gibi konuşuyor olması, adeta ulufe dağıtıyor gibi davranması, yetinmeyip Kayseri’de kamu yararına faaliyet gösteren gazetecilere "Çapulcular" ifadeleriyle racon kesebilmesidir!  

Kardeşim Gazeteci Azim Deniz’in senin şirketini 15 yıldır haraca bağlamaya çalıştığını canlı yayında söyledin, senden para istediğini söyledin, sizlere şantaj yaptığını iddia diyorsun, peki bu durum karşısında sen bugüne kadar ne yaptın?

Azim Deniz mesleğini kötüye kullanıp sana şantaj yaptıysa neden bir Cumhuriyet Savcısı’na gidip de 15 yıldır tek satır dilekçe ile suç duyurusunda bulunmadınız?

Oh ne güzel, bu şehirdeki bir gazeteci siz zenginler hakkında kötü bir şey yazınca, hep bir ağızdan tutturmuşsunuz “Bizden para istedi de vermedik yazdı”, “Yok Azim Deniz’in tarifesi bu kadardı” falan filan!

Senin baban Süleyman Çetinsaya’nın, İstanbul da faaliyet gösteren Fikir Evim Reklam Ajansı’nın Genel Müdürü Necmi Çiçekçi kanalıyla Azim Deniz ile kaç kez görüşmek istediğine birebir ben şahidim.

Serhan Çetinsaya’ya tavsiyem; 12 Mayıs 2022 günü Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Süleyman Çetinsaya ödül töreni vardı o törenin ardından, İletişim Fakültesinden bir yetkili, Gazeteci Azim Deniz’i Süleyman Çetinsaya ile görüştürmek için okula davet etti mi etmedi mi onu da bir öğrenip daha sonra konuş!

Konu dava boyutuna taşınınca söz konusu aramalar, HTS kayıtlarında sabit ortaya çıkacaktır, o zaman kim şantajla para istemiş, kim haber yapılmasın diye para teklif etmiş net bir şekilde belli olur.

Öyle bedava İşkembe-i Kübra’dan sallamak yok…

Her şey belgeli olacak!

***

Olayın bir diğer çok vahim olan boyutu daha var…

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın damadı Muhsin Erkoç, Çetinsaya ailesinin sahibi olduğu Kayseripark AVM’de yaklaşık 8-10 yıl Genel Müdür olarak görev yaptıktan sonra, yine Çetinsaya ailesine ait Artaş Grup’a geçti ve halen orada çalışıyor.

Kayseripark AVM’nin eksi 1’inci katında bulunan Migros ve Decathlon isimli spor malzemeleri mağazasının olduğu bölümler ilk etapta otopark olarak planmış alanlardı ve sonradan mağaza yapıldı.

Mimari projeye aykırı olarak yapılan değişiklik sonrası, iddiaya göre; Ali Veral’ın görev yaptığı o dönem Kayseri Vakfılar Bölge Müdürlüğü’ne 2 adet makam aracı hediye edildikten sonra, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın damadı Muhsin Erkoç, o dönem Çetinsaya ailesine ait olan Kayseripark AVM’de Genel Müdür olarak işe başlatılmış.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ablası Nafiye Tokgöz’ün önceki gün hayatını kaybettiği ve acısının taze olduğu için ben bu konuda şimdilik fazla bir şey söylemek istemiyorum.

Varın gerisini siz düşünün…

Adını anmışken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a da bu vesileyle başsağlığı dilerim, Allah sabır versin…  

Not: Bundan sonraki köşe yazımda, Erciyes’deki Radisson otelde yaşananlar ile İstanbul’daki Kâğıthane Deresi’nin yatağına inşa edilen Vadi İstanbul AVM ve beraberinde yapılan tüm kompleks hakkında elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.