banner311

Aktaş’tan Büyükkılıç’a Çağrı!

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, barınma evlerinde yaşanan sorunları gündeme getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a da seslenen Aktaş, “Barınma evinde hayvanlar bakımsızlıktan ölüyor.”dedi.

Aktaş’tan Büyükkılıç’a Çağrı!

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, hayvan barınma evlerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Aktaş şunları söyledi: “ Sn. Memduh Büyükkılıç 4 Ekim hayvanları koruma günü münasebetiyle hayvanların yanındayız şeklinde bir açıklama yaptı. Elbetteki yanında olmak lazım ancak gerçekten yanında olmak lazım. Biraz mama, su ve hayvanlarla poz vermekle hayvanların yanında olunmuş olmuyor maalesef. Sn. başkanın bültenleri kendisinin haberi olmadan masa başı hazırlanıp yayınlanıyor sanırım. Çünkü barınakların durumu gerçekte çok farklı. Yaklaşık 15 - 20 gün evvel ailece Eskişehir bağları mevkiinde hobi bahçesi yanında bulunan kedi bakım evine gittik. Girişte 2 m2, hemen ondan sonra 1 masa var ve 2 m2 de orası. Daha içeri geçilmiyor zaten. İlk giriş alanının sağ ve solunda tel örgülerle çevrilmiş kedi alanı var. Buradan 1 kedi sahiplendik. Görevliye bu kedinin aşıları yapıldı mı diye sorduğumuzda “Hayır” cevabını aldık. Oradan kontrol amacıyla veterinere götürdük ve o günden itibaren yaklaşık 15 gündür antibiyotik ve serum tedavisi ile günümüz geçti. Götürdüğümüz veteriner hayvanın yaşamasının %50-50 olduğunu söyledi. Ama şükür kedimiz düzeldi ve şu an gayet iyi. Demek ki biz almasak idik hayvan orada ölecekti. Burası ile ilgili Google puanı 1,9 ve tam 51 yorum var ve neler yazılmamış ki. Kedilerin burada öldüğünden, hastalık kaptıklarından ve sahiplenenlerin bir çoğunun götürüldüğünde hastalıklı olduğunun anlaşıldığı yönünde yazılar var.Yorumlardan sadece birinin bir kısmını buraya alıyorum; “Hala yetkililer hiçbir şey yapmıyor. Kediler tedavi edilmiyor, hasta kedilerle sağlıklı kediler bir arada duruyor. Hepsi hasta olup kısa süre içinde ölüyor. Buradan sahiplenilen kediler de genelde bir iki hafta içerisinde vefat ediyor. Bunlar can mal değil farkına varın artık,” şeklinde. Sn. başkan barınakların durumunu öğrenmek istiyorsa bu yorumları baştan aşağı bir okuması lazım.

Molu’da bulunan köpek barınağının Google sayfasında ise tam 149 yorum var ve puanı 3,4. Adı geçici barınak ama yıllardır geçici. Yani Kayseri’deki hayvan barınaklarında durum hiç iç açıcı değil. Sosyal medyada başkanın bülteninin altındaki bazı yorumlar ise şöyle;“Molu’da her sokakta 4-5 tane köpek var ve hayatımız risk altında”, “Başkanım kaç kere mama talebinde bulundum hiç biride onay vermedi. Oysaki Molu oyma ağaçtaki köpekler açlıktan ölecek.” , “Kulağına küpe takılan sokak hayvanlarını toplu olarak kayserinin köylerine bırakarak mı sokak hayvanlarının yanındasınız acaba?” şeklinde. Bu arada barınak ziyaretleri neden sadece 13.00-15.00 arası ile kısıtlı bunu da bir izah ederseniz seviniriz. Özetle durum bu sn. Başkan. Netice itibariyle konunun hayvan severler, ilgili dernekler ve veteriner hekimler ile çalışılıp daha sağlıklı bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Sn. başkana bizim tavsiyemiz; Kayseri çevresinde 100 dönümlük bir arazi tespit edin etrafını çevirin. Bu hayvanlar için bu alanı doğal yaşam alanı olarak tahsis edin. Barınaklarınızdaki hayvanlar burada yaşasın. “kafes mafes yok” Bakımları ve beslenmeleri de görevliler tarafından burada yapılsın. Hayvanlar tel kafes içerisinde değil burada gerçek bir doğada özgürce yaşasınlar. Üstelik halk sağlığı ve güvenliği açısından da bunun yapılması en doğru olan. Sn. Başkan bunu yapar mısınız bilmiyorum. Yapacağınızı da pek sanmıyorum. Ama inanın olması gereken bu.”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289