banner257

Arık: Derhal Seçim İstiyoruz!

Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine konuşan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Allah aşkına doğru söyleyin, pazarda peynirin kilosunun kaç lira olduğunu biliyor musunuz? Kaç senedir kira ödemiyorsunuz? Bunların hiçbiri devleti yönetenlerin sorunu değil çünkü bu faturaların hepsini millet ödüyor ama artık millet sizin faturalarınızı ödemekten bıktı, ödemek istemiyor. Şimdi, sizlerden hesap sormak için erken seçim değil derhâl seçim istiyor” diye konuştu.

Arık: Derhal Seçim İstiyoruz!

TBMM’de görüşülen Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, iktidarın milletin aklıyla dalga geçtiğini belirterek, “Teklifin genel gerekçesinde ‘Mükelleflerin vergiye uymalarını gözeten, vergi güvenliğini artıran, sosyal adaleti ve rekabeti güçlendiren, yatırımları teşvik edip ithalatı sonlandıran değişikliklerin hayata geçmesi amacıyla Vergi Kanunu'nda değişiklik yapılması ihtiyacı duyulmuştur.’ deniliyor. Kısacası, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacağı söyleniyor. Gayrı ne oldu, başınıza taş mı düştü? Keşke öyle olsa, keşke buna inanabilsek. Biz, asgari ücretli zor durumda, geçinemiyor, geliniz asgari ücretliden vergi almayalım dediğimizde siz ve küçük ortağınız değil miydi "Hayır, olmaz." diyen. Biz, çiftçinin hasadı tarlasında kaldı, mazot fiyatları çok pahalı, yatlardan, katlardan, pırlantadan vergi almıyorsunuz, gelin çiftçinin mazotundan vergi almayalım dediğimizde siz ve küçük ortağınız değil miydi "Hayır, olmaz." diyen. Neymiş efendim, rekabeti güçlendirip yatırımları teşvik edecekmişiz, herhâlde burada bir güleceğiz. Yani, nasıl rekabeti güçlendireceksiniz? Bu milletin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? Siz değil misiniz, fakir fukara, garip gureba edebiyatı yapıp bu güzel ülkenin hava yollarını, demir yolların, kara yolların, metrolarını, köprülerini, enerji santrallerini "Dünya 5'ten büyüktür." diye hamaset yapıp 5'li çeteye teslim eden. Siz değil misiniz; fakirden fukaradan, garipten gurebadan, asgari ücretliden, çocuk bezinden, kefen bezinden kuruşu kuruşuna vergi alırken bu çetenin vergi borcunu sıfırlayan. Bakın, sayın milletvekilleri, bir asgari ücretli 365 günün tam 122 gününü vergi ödemek için çalışıyor, 365 günün 122 günü. Peki, AK PARTİ'nin gözde müteahhitleri son üç yılda ne kadar kurumlar vergisi ödedi? Cengiz İnşaat, 2018 yılında sıfır yani 62 milyon dolara jet alan Cengiz İnşaat hiç vergi ödemez iken açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretlinin gelirinin yüzde 38'i vergiye gidiyor. Bu mu sizin sosyal adalet anlayışınız? Cengiz mi? Elbette, hayır. Bakın, Doğuş İnşaat, son üç yılda hiç kurumlar vergisi ödememiş. Yine, Limak İnşaat, son iki yıldır kurumlar vergisi ödemiyor ama Kayseri'de Cumhuriyet Meydanı'nda karda kışta, yağmurda yağışta 7 liraya ayakkabı boyayan Ahmet kardeşimin oğluna aldığı mama için vergi alıyorsunuz. Sayın milletvekilleri, dinimizde devlet bütçesi yani beytülmal, hak ve adalet temelinde kullanılması için devleti yönetenlere verilmiş bir emanet. Hak ile alınması, hak ile harcanması, gerek alırken gerek de harcarken haksızlıktan kaçınılması gerekir. Şimdi, ben, 83 milyon yurttaşımızın vicdanına seslenmek istiyorum: Bu zalim iktidar hak edenden mi alıyor, hak edene mi harcıyor, gerek alırken gerekse harcarken haksızlıktan mı kaçınıyor?”

Hazreti Ebu Bekir’in devlet yönetimini örnekleyen Arık, i bir yüzükle ölçülemeyecek kadar çok olan ve servetinden dini için vazgeçen Hazreti Ebubekir vefatından önce ne diyor? ‘Müminlerin işlerini üzerime aldığımdan beri haklarından 1 dinar veya 1 dirhem hesabıma geçiremedim.’ Peki, bizimkiler? Yine ‘Karnımızda yediklerimiz onların yediklerinin kötüleri, sert ve kabalarıdır.’ diyor. Peki bizimkiler? Bizimkiler, millet fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş bu aziz millete ‘Kuru ekmek yiyorsanız karnınız toktur.’ diyor. ‘Açları muhalefet doyursun.’ diyor. Vergi cennetlerinde şirketler kuruyor, vergi ödemiyor.

Ben yerin 500 metre altında asgari ücretle çalışan madenci adına, hasadı tarlada kalan çiftçi adına, evine ekmek götürmek için çalışan esnaf adına, şehit aileleri adına yani millet adına milletin kürsüsünden devleti yönetenlere sormak istiyorum. Kaç yıldır elektrik faturası ödemiyorsunuz? Hiç doğalgaz faturası gördünüz mü? Peki, arabanızı benzin istasyonuna çekip kendi paranızla benzin almayalı kaç yıl oldu? Çocuğunuzun bu sene yurt masrafı ne olacak diye hiç düşündünüz mü? Sınava giriş ücretini ödeyemediğiniz için sınava sokamadığınız evlatlarınız oldu mu? Markette alışveriş yaptınız, güzel, Allah aşkına doğru söyleyin, pazarda peynirin kilosunun kaç lira olduğunu biliyor musunuz? Kaç senedir kira ödemiyorsunuz? Bunların hiçbiri devleti yönetenlerin sorunu değil çünkü bu faturaların hepsini millet ödüyor ama artık millet sizin faturalarınızı ödemekten bıktı, ödemek istemiyor. Şimdi, sizlerden hesap sormak için erken seçim değil derhâl seçim istiyor.”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER