banner257

Baki Ersoy, Çiftçilerin Sorunlarını Dile Getirdi

254 Sıra Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usülü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifi üzerine MHP grubu adına söz hakkı alan Baki Ersoy, konuşmasında Kayserili çiftçilerin problemlerine değindi.

Baki Ersoy, Çiftçilerin Sorunlarını Dile Getirdi

Görüşülen teklifte yer alan Tarım Kredi Kooperatifine olan borçların yapılandırılmasını önemli bulduğunu belirten Ersoy, ekleme yaparak, özel bankalara olan tarımsal kredi borçlarının da yapılandırılması gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasının devamında; Kayserili çiftçilerin de sorunlarını ele alarak; “Kayserimizde hakim olan karasal iklimden dolayı, özelliklede yaz aylarında yağış miktarı oldukça az olup, bu durum çiftçilerimizi uzun yıllardır kuru tarıma yönelmek durumunda bırakmıştır. Bu durumun önüne geçebilmek adına ise çeşitli baraj ve sulama projeleri ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu projelerin bir kısmı tamamlanmış olsa da yapımı yarıda kalmış ve hala ödenek bekleyen projelerimiz mevcut” diyerek, akabinde Develi 2. Merhale Sol Sahil sulamasına vurgu yapan Ersoy, Ödenek bekleyen projeleri bir bir sıraladı.

Özellikle de sulama ile ilgili problemleri gündeme getiren Ersoy, uzun yıllardır tamamlanamayan Develi 2. Merhale Sol Sahil Sulamasından bahsedip; “Projeye, Yeşilhisar ve İncesu ilçelerimizdeki tarımsal arazilerin sulanması amacıyla, 30 Haziran 2013 tarihinde başlanmıştır. Fakat bu proje 2017 yılı tarihinde proje revizyonu gereği tasfiye olmuştur. Yine 2017 yılında yeniden ihaleye çıkarılıp ihalesi yapılmasına rağmen ödenek sıkıntısı nedeni ile çalışmalara maalesef devam edilememiştir. Söz konusu projenin tamamlanması durumunda Yeşilhisar, İncesu ilçelerimizin yanı sıra Nevşehir’e bağlı Ürgüp ilçesi de dahil olmak üzere toplam 177.800 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.” Dedi. Ardından Yine, ihalesi yapılan fakat ödenek beklemekte olan Kocasinan ilçesi süksün sulama projesi ve Yemliha mahallesi kapalı sistem ek sulama projeleri için ödenek istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner306