banner257

CHP’li Arık’tan Sert Sözler

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 250 bin Dolarlık konut ya da iş yeri alana vatandaşlık verilmesine tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu pasaportunu promosyon malzemesini yapanlara itirazı olduğunu belirten Arık, “Maalesef, öyle bir iktidar var ki bu cennet vatanı kendi milleti için cehenneme döndürdü, yabancılar için ise cennete. Bakınız, yirmi yıllık iktidarınız döneminde babalar gibi sattınız, hayırsız evlat gibi harcadınız. Şimdi, satacak bir şey kalmadı, onurlu Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlığını satıyorsunuz, bu ayıp da size yeter; yazıklar olsun.” diye konuştu.

Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi. Teklifin 10’uncu maddesi üzerinde söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Söz konusu madde yabancılara konut veya iş yeri satışında KDV istisnası için aranan bir yıl elde tutma şartının üç yıla çıkartılmasını düzenliyor. Bakınız sayın milletvekilleri, benim bu memleketin bir evladı olarak itirazım var. İtirazım KDV istisnası için aranan şartların düzenlenmesine değil, itirazım her santimetre karesi şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanın yabancılara peşkeş çekilmesine. Bakınız şair ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ diyor. İtirazım ‘Toprak eğer doların yeşili varsa vatandır.’ diyen bu iktidara, onurlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını parayla satanlara. Bakınız, sayın milletvekilleri, 250 bin dolarlık konut inşaatlarının önünde pasaportumuzun fotoğrafıyla ‘Vatandaşlık için elverişli.’ diye reklamlar yapılıyor. İşte, bir alışveriş merkezinde kullanılan reklam afişi, ‘250 bin dolarlık konut alana Türkiye Cumhuriyeti pasaportu bedava.’ diyor. İşte itirazım, Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu pasaportunu promosyon malzemesini yapanlara. Ben gerçekten merak ediyorum; yerli ve millî iktidar, bu afişleri görünce siz ne hissediyorsunuz? Yani içinizden bir şeyler erimiyor mu?

“ÖYLE BİR İKTİDAR VAR Kİ BU CENNET VATANI KENDİ MİLLETİ İÇİN CEHENNEME DÖNDÜRDÜ”

Cumhur İttifakı'nın sayın milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı parayla satılırken sizin hiç itirazınız yok mu? Şantiye önlerinde ay yıldızlı pasaportumuzun promosyon malzemesi yapılmasına bir çift sözünüz yok mu? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın bedeli 250 bin dolar mı? Sayın milletvekilleri, vatandaşlık öyle 250 bin dolarlık konutlarla, 500 bin doların bankaya yatırılmasıyla olmuyor. Bu topraklar öyle sıradan topraklar değil. Bakınız, millî şairimiz diyor ya: ‘Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı/Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.’ İşte, siz bu topraklar altında binlerce kefensiz yatanı düşünmediniz, Mehmet Akif'i mezarında ters yatırdınız. Maalesef, öyle bir iktidar var ki bu cennet vatanı kendi milleti için cehenneme döndürdü, yabancılar için ise cennete. Bakınız, yirmi yıllık iktidarınız döneminde babalar gibi sattınız, hayırsız evlat gibi harcadınız. Şimdi, satacak bir şey kalmadı, onurlu Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlığını satıyorsunuz, bu ayıp da size yeter; yazıklar olsun” diye konuştu.

“AYRANI YOK İÇMEYE… “

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Libya’daki çocukların mama ve süt ihtiyacını karşılama yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Bu ülkenin İçişleri Bakanı ‘Libya, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Çocuklar mama ve süt içemiyorlar, bu çocukların mama ve süt ihtiyacını karşılayacağız.’ diyor. Evet, mazlum ülkelere yardım edelim, eyvallah ama sizin ayranınız yok içmeye. Tamam, yani karşıla da önce bir ülkene bak, ülkenin çocuklarına bir bak; mama yiyebiliyorlar mı, süt içebiliyorlar mı? Benim güzel ülkemde bebek maması kilit altına alınmış, haberiniz var mı? Bakınız, çocuk bezinin paketi, bir paketi 306 lira olmuş. Anneler bugün çocuklara bez bağlayamıyor, altlarına poşet bağlıyor. Sen de kalkıyorsun, ‘Libyalı çocukların mama ve süt ihtiyaçlarını karşılayacağım.’ diyorsun. Milletin derdine derman olması gereken benim Meclisim de yabancılar konut aldığında KDV muafiyetinin nasıl olacağını görüşüyor.

“ÇİFTÇİNİN TRAKTÖRÜNE KOYDUĞU MAZOTUN KDV'SİNİ NE ZAMAN KONUŞACAKSINIZ?”

Sayın milletvekilleri, ben samimiyetle, gerçekten merak ediyorum yani bu iktidar ne zaman bu milletin kürsüsünde milletin derdini konuşacak, gerçekten merak ediyorum. Çiftçinin traktörüne koyduğu mazotun KDV'sini ne zaman konuşacaksınız? Çocuk bezinin,bebek mamasının KDV'sini ne zaman konuşacaksınız? Biliyorum, konuşmayacaksınız; yine, ‘bir hırka, bir lokma’ edebiyatı yapacaksınız. Yine lokmanın ballısı, hırkanın allısı peşinde koşmaya devam edeceksiniz ama kimse de umutsuzluğa kapılmasın, bütün bu sorunları biz çözeceğiz. Geliyor gelmekte olan, gidiyor gitmekte olan.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner340