Erçalık’tan Özhaseki’ye Ziyaret

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (KESADER) Başkanı Kemal Erçalık, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'yi ziyaret etti. Özhaseki ile görüşmelerde bulunan Erçalık, esnafların borç ödemelerinin kolaylaştırılması gerektiğini ve belediyelerin esnaf ile rekabete girişmesinin esnafın durumunu güçleştirdiğini ifade etti.

Erçalık’tan Özhaseki’ye Ziyaret

KESADER Başkanı Erçalık, Özhaseki ile Kayseri esnafının karşılaştığı görüştü. Görüşmelerin ardından Erçalık, Özhaseki'ye Ahilik ilkelerinin yer aldığı bir plaketi takdim etti. Görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Erçalık, esnafın borç ödemelerinde karşılaştığı zorluklara değinerek, "Küçük ve orta ölçekli esnaflara yapılan kredilerin gerçek sahiplerine ulaşması için düzenlemeler yapılmalı. Belediyelerin esnafa kira konusunda yardımcı olması gerekiyor. Küçük ve orta ölçekli esnaflarımızın rahat bir nefes alması için varsa SSK ve vergi borçlarının faizsiz yapılandırılması, hatta gerekirse daha önce yapılan yapılandırmalara eklenen faizlerin silinmesi, tahsilatın da ana para üzerinden yapılması çok büyük öneme haizdir" diye konuştu.

Belediyeye ait işletmelerin özel sektörü oluşturan esnaflar ile rekabete girmesinin esnafı olumsuz etkilediğini belirten Erçalık, "Küçük esnaf ile özellikle 'yeme-içme' konusunda rekabete giren belediyeler bu anlamda kendilerine çekidüzen vermeliler. Mesela belediyelerin her köşede açtığı lokanta ve kafeler küçük esnafın rekabet gücünü düşürüyor. Bu işletmelerin ihale yolu ile küçük esnafa makul değerde verilip, belediyelerin denetimi altında esnaf tarafından işletilmesi doğru bir adım olacaktır" dedi. (1HA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER