banner257

KAYSERİ'NİN VEKİLLERİ TBMM'DE YEMİN ETTİ

7 Haziran seçikleriyle belirlenen Kayseri'nin 9 milletvekili TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti. Saat 22:00 sıralarında sıra Kayseri'ye geldiğinde ise Kayseri'nin Milletvekillileri de tek tek kürsüye çıkarak yemin ettiler.

7 Haziran seçikleriyle belirlenen Kayseri'nin 9 milletvekili TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.  Saat 22:00 sıralarında sıra Kayseri'ye geldiğinde ise Kayseri'nin Milletvekillileri de tek tek kürsüye çıkarak yemin ettiler.
                TBMM Genel Kurulu saat 15.00’te en yaşlı milletvekili sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal tarafından açıldı. Önce İstiklal Marşı okundu, ardından Meclis'e Başkanlık eden Deniz Baykal konuşma yaptı. Baykal’ın konuşmasında uzlaşma vurgusu dikkat çekti. Baykal, Cemaat’e atıfta bulunarak siyaset ve bürokrasideki dini yapılanmalara işaret etti. Baykal konuşmasında farklı etnik mezhep ve dini kesimlere ortak bir milli kimlik vurgusu yaptı. 3 HDP'li milletvekili yemin törenine katılmadı. Mustafa Kemal Atatürk için Meclis'te 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Milletvekilleri yemin etmeye başladı. Yemin töreninin ardından Meclis Başkanlığı yarışı ve koalisyon trafiği başlayacak.
DENİZ BAYKAL'IN KONUŞMASI
Meclis'e Başkanlık eden CHP milletvekili Deniz Baykal'ın konuşması şöyle:
"Geçici Başkanınız olarak eminim çok zorlu bir mücadelenin ardından milletvekili seçilerek milletin temsilcisi olma hakkını kazanan siz değerli üyeleri saygıyla selamlıyorum. Burada görev yapacak olan milletvekilleri, sadece seçildikleri illerin üyesi oldukları siyasi partilerin değil, kendilerine oy vermiş olan ya da olmayan, bütün milletin temsilcileri olacaklardır. Burada görev yapacak bütün milletvekilleri, artık milli siyasi kimliğimizin ayrılmaz birer parçasıdır. Bu bilinç ve sorumluluk duygusu içerisinde yapacağınız çalışmalarda, hepinize başarılar diliyorum.
MİLLETİMİZİN KARARI UZLAŞMAK OLMUŞTUR
Bugün üyesi olmaktan onur duyduğumuz TBMM iki ay önce 95. Kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. Dünyanın en eski en köklü parlamentolarından birisidir. Milli mücadeleyi gerçekleştirmiş, savaşlar isyanlar yaşamış bir Gazi Meclistir. Dünyanın pek çok yerinde millet meclislerini devletler kurmuştur. Bizde ise devleti de orduyu da Millet Meclisi kurmuştur. TBMM anayasayı yaptığı için değil, devleti kurduğu için Kurucu Meclistir. TBMM bu bir asra yaklaşan tarihi içinde misakı milli kapsamında egemen bağımsız bir devlet kurmuş, cumhuriyet devrimlerini gerçekleştirmiş, tek partili rejimden çok partili rejime geçişi sağlamış, eğitim, hukuk, kadın erkek eşitliği, sanayileşme, ekonomik kalkınma alanlarında büyük ilerlemeler sağlamıştır. 1999 yılından beri dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biriyiz. Bu tablo, milletimizin ve onu temsil eden TBMM’nin iftihar tablosudur. Türkiye’yi bu noktaya taşımakta kuşaklar boyunca hakkı ve emeği geçen, bütün insanlarımızı şükranla anmak manevi borcumuzdur.
Şimdi yeni bir meclis ile karşı karşıyayız. Birbirini anlamak birbirine saygı göstermek zorunda olan insanlardan oluşan bir Meclis. Ancak el ele verirlerse ayağa kalkabilecek olan ancak kol kola girerlerse ilerleyebilecek olan insanlardan oluşan bir Meclis. Milletimizin takdiri böyle oldu. Şimdi bunu işletmek zorundayız. Uzun bir tek parti yönetimine dayanan iktidar döneminin acı tatlı deneyimleri sonucunda milletimizin kararı, uzlaşmak elbirliği işbirliği yaparak yönetmek doğrultusunda olmuştur. Elbette uzlaşma temelinde hukuk olacaktır, ahlak olacaktır, yurtseverlik olacaktır. Elbette siyasi partilerimizin temel ilkeleri barış içinde yaşamamızı imkansız kılmayacaktır.
KUTUPLAŞMAYI SÜRDÜRMENİN ŞARTLARI ARTIK KALMAMIŞTIR
Demokrasi çeşitli güç merkezlerini kapsayan çoğulcu bir güç yapısının ortaya çıkışıyla ve herkesin birbirine ihtiyacı olduğunu kavramasıyla gerçekleşir. Demokrasi, kudret sahiplerinin lütfu değil mecburiyetidir. TBMM yeni bir demokrasi inşa etmenin çoğulcu alt yapı şartlarına sahiptir. Geçmişte yaşanan gerginliklerin çatışmaların dayatmaların sonucunda ortaya çıkan kutuplaşmayı sürdürmenin şartları artık kalmamıştır. TBMM’nin bunu en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum. Meclisin bu yapısını iktidar kullanmanın önünde bir engel gibi düşünmemeliyiz. Belki de tam tersine bu Meclis yapısı birbirimizi anlamanın birbirimize saygı göstermenin işbirliği yaparak katılımcı bir demokrasiyi hayata geçirmenin bir fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Birbirinden farklı din inanç ve mezhep kimliklerine farklı etnik kimliklere sahip olmamız, bizi tek ve ortak bir milli siyasi kimlikte birleşip bütünleşmekten alıkoymamıştır, bundan sonra da alıkoymayacaktır.
İNANÇ ÖRGÜTLERİ SICAK SİYASET VE BÜROKRASİ ALANLARINDA
Din ve inanç özgürlüğü demokratik bir toplumda doğal olarak din ve inanç örgütlenmelerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ama bu durum din ve inanç örgütlerinin sıcak siyaset ve bürokrasi alanlarında mevzilenmeleri sonucunu doğurmamalıdır. Türkiye de yaşanan acı olaylar ve çevremizdeki savaşlar çatışmalar bizi bir kere daha laikliğin önemini keşfetmek durumunda bırakmıştır.
Aynı şekilde hukuku ve adaleti de siyaset dünyasının dışında tutma zorunluluğu bir başka temel noktamızdır.
Birinci TBMM’nden başlayarak bugüne kadar bu kutsal çatı altında görev yapmış Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün vatan evlatlarını saygıyla selamlıyor aramızdan ayrılmış olanlara Allah’tan rahmet diliyorum.
Böyle bir parlamentoda bulunmanın sorumluluğu içinde görevimizi en iyi şekilde yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
Anadolu’nun derin tarih, kültür ve inanç birikiminden Mevlana’dan Hacıbektaş’ı Veli’den Yunus Emre’den yola çıkarak sürdürmekte olduğumuz medeniyet yolculuğunda bu gün yeni bir aşamadayız. Eğer Cumhuriyetimizi demokrasi ile çatıştırmayı değil birleştirip bütünleştirmeyi başarırsak, eğer tarihimizden husumet değil, ders çıkarıp barış ve kardeşlik üretebilirsek, eğer siyasetimizin temeline, hukuku bağımsız ve tarafsız yargıyı yerleştirebilirsek Türkiye’miz 21. Yüzyılın en güçlü en saygın en parlak ülkelerinden birisi olacaktır. Bize insanımıza ve tarihimize yakışan da budur."
KAYSERİ'NİN 9 MİLLETVEKİLLİ DE YEMİN ETTİ
                Baykal'ın konuşmasının ardından alfabetik sıralamaya göre milletvekilleri yemin ettiler.  Saat 22:00 sıralarında sıra Kayseri'ye geldiğinde ise Kayseri'nin Milletvekillileri de tek tek kürsüye çıkarak yemin ettiler.
HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 22:54

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306