banner311

Özhaseki: Bu Resmen Faşizan Bir Tutumdur

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, yabancı uyrukluların da faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağı açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı sert bir dille eleştirerek, “Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz” dedi.

Özhaseki: Bu Resmen Faşizan Bir Tutumdur

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’a giden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Vali Ziya Polat’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra da AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Özhaseki, il ve ilçe belediye başkanlarıyla Yozgat Belediyesi’nde bir araya geldi.

“BU RESMEN FAŞİZAN BİR TUTUMDUR”

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özhaseki, yabancı uyruklu kişilerin faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağı açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirdi. Özhaseki, Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın açıklamalarının faşistçe olduğunu ifade ederek “Arkadaşımız eğer siyaseten kullanmak için ya da atraksiyon için söylüyorsa ayıp zaten. Yok inanarak söylüyorsa bu gerçekten çok üzücü bir hadise. Cumhuriyet Halk Partisi yıllarca sosyalist enternasyonale girmek için uğraştı. İçinde birçok arkadaşı biliyorum dünya kardeşliği marşlarını söylerlerdi. İnsanlıktan hümanizmden bahseden bir partide böyle bir arkadaşın çıkıp ta ayrımcı bir dil kullanması gerçekten çok üzücü. Nasıl bir duygudur ki insanoğluna suyu 10 misli paraya satacaksınız? Neredeyse su içme diyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz. Dışarıda Allah’ın yarattığı bütün canlılara ve cansızlara hepimizin merhametli olması lazım.” dedi.

“ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ BU ANADOLU COĞRAFYASI ÖZELLİKLE SON DÖNEM MAZLUMLARIN SIĞINMA COĞRAFYASIDIR”

Anadolu coğrafyasının özellikle son dönemde mazlumların sığınma coğrafyası olduğunu söyleyen Özhaseki, “Bir imtihan olarak Suriye’de savaş çıkmış insanlar çoluk çocuğunu almışlar, gelmişler siz diyorsunuz ki ‘defolsunlar gelmesinler gitsinler’ bu nasıl vicdandır? Hiç kimse unutmasın ki üzerinde yaşadığımız bu Anadolu coğrafyası özellikle son dönem mazlumların sığınma coğrafyasıdır. Son yüzyıl içinde balkanlarda ne kadar daralan Boşnak, Arnavut vesaire kardeşimiz varsa Anadolu’ya gelmiş. Kafkas coğrafyasında Rus zulmünden kaçan kardeşlerimiz bu coğrafyaya gelmişledir. Doğuda güneyde kim sıkıntıya düşmüşse Anadolu coğrafyasına gelmiştir. Burada kimsenin ırkına bakmaksızın, mezhebine bakmaksınız, özel yaşamına bakmaksınız adeta birbirimizle kenetlenmişiz, akraba olmuşuz etle tırnak gibi olmuşuz. Bayrağımız dalgalanıyor hür bir şekilde yaşıyoruz. Öyle bir ortamda mazlumlara yardımcı olmak doğrusu bu necip asil milletin birinci görevidir diye düşünüyorum. Nihayetinde ülkelerinde huzur olduğunda buyurun o tarafa doğru hadi arkadaşlar demek belki hepimizin görevi. Ama bu zor zamanda hepimizin onlara yardımcı olması gerekir. İnsanlık bunu gerektirir” diye konuştu.

“KÜÇÜCÜK BEBEKLER ÖLÜRKEN NASIL VİCDANSIZLIĞI SEYREDEBİLİRSİNİZ?”

Özhaseki, “Nihayetinde hayvan haklarıyla ilgili mecliste kanun çıkarken konuşan arkadaşlar neden insan haklarıyla ilgili konuşmazlar onu da çok merak ediyorum. Evet bir kedinin, köpeğin hakkı var bütün canlıların hakkı var onlara şefkatle muamele edilmesi lazım, asla kötü muameleye tabi tutulmaması lazım. Yüreğimizden böyle geliyor ama şimdi insan diyoruz. Küçücük bebekler ölürken nasıl vicdansızlığı seyredebilirsiniz? Ne yapalım yani Avrupa gibi çitler çekip oraya giden insanları tekmeleyelim mi? Fransa’da bir mülteciye su verene ceza yazarım diyen belediyeler çıktı. Faşist, ırkçı bir anlayış biz bunu kınıyoruz. Bir çocuk öldüğünde roman diye mezar vermeyen faşist iktidarlar oldu. Yakın zamanda oldu bunlar. Onlar gibi ülkemizden çıkıp da CHP’li bir belediyenin bunları söylemiş olması son derece üzüntü verici. Ama CHP genel merkezlerinden hiç değilse biraz serinletici de olsa küçük bir beyan geldi. İnşallah onlar kendi arkadaşlarına gereken dersi verirler”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289