banner311

Özhaseki’den Mülteci Açıklaması: Sanayiyi Onlar Ayakta Tutuyor

Suriye ve Afgan göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, mültecilerin kimse gönderemeyeceğini söyledi.

Özhaseki’den Mülteci Açıklaması: Sanayiyi Onlar Ayakta Tutuyor

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istediklerini söylemiş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, ”Bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız” sözleriyle yanıt vermişti. Mülteci sorununa ilişkin tartışmalara AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Kayseri'de katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Özhaseki mültecilerin Türkiye ekonomisine katkı sağladığını ve gönderilmeleri gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

“BU İNSANLARIN SEVK VE İDARESİ KOLAY DEĞİL”

Kendi yanında da yabancı uyruklu birisinin dış ticarete baktığını ifade eden Özhaseki, “Bu işin birkaç boyutu var. Birincisi insani boyut. Zorda kalan insanlara kapıyı kapatmak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bizim yanımızda şimdi bir arkadaş çalışıyor. Arapçası, İngilizcesi var ve bizim dış ticaretimize bakıyor. Çocuğu da bizimle çalışıyor. Çok zor dönemlerden geçmişler. Bunlar duvarları aşıp gelmiş. Allah kimseyi vatansız bırakmasın bu çok zor bir şey. Orada milyonlarca insan dışarıya kaçmış. Son dönemde orada insanların başına bombalar yağdırdılar. Bu insanlar oradan kaçtığı zaman ne yapacaksınız? Yarın bir gün tarih önünde nasıl hesap vereceksiniz? Bu insanların sevk ve idaresi kolay değil” dedi.

“SANAYİYİ AYAKTA TUTUYORLAR”

Mültecilerin bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tuttuğunu söyleyen Özhaseki şöyle konuştu: Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor. Asayiş yönünden de öyle. Bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Her toplumun içerisinde iyisi de olur, kötüsü de olur. Gelenler içerisinde mutlaka olumsuz insanlar da vardır. Bunların sayı olarak suç işleme oranı bizden çok yüksek değil. Şu ana kadar da herhangi bir sıkıntı doğmadı. Bu insanların ekonomimize de katkıları var. İçlerinde okumu tahsilli olanlar da var.

“KALAN KISMI UYUM GÖSTERİR”

“Bunları kimse de gönderemez” diyen Özhaseki, “İleri geri konuşuyorlar öyle. Öyle bir şeyin olacağını da kimse düşünmesin. Muhalefet liderlerinden birisi diğer muhalefet liderlerinden birisine ‘Boşuna popülizm yapmayın, gönderemezsiniz” dedi. Evet, ne yazık ki öyle. İnşallah zamanı geldiğinde bir kısmı gider, kalanlarda uyum gösterirler” şeklinde konuştu.

SURİYELİ GÖÇMEN TEPKİSİ

Özhaseki'nin, açıklamasına tepki gösteren CHP 23 ve 26. Dönem Milletvekili Akif Ekici, “Sayın Özhaseki bana Gaziantep'ten 3 tane önemli Suriyeli yatırımcı göstersin” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necmettin karaman
Necmettin karaman - 2 ay Önce

İnanın halkın icinde yaşamadıginiz halktan ne kadar uzak olduğunuz halkın sıkıntılarını görmezden gelip hatta dalga geçtiğiniz kanısındayım yazık sayın başkan çok yazık bu milletin size bakışını çok değiştirdiniz farkında değilsiniz belliki ama farkına vardiginizda geç olacak

Erhan Çelik
Erhan Çelik - 2 ay Önce

Eger Türk sanayisinin suriyeliler ayakta tutarsa bu ülkemizin batırdıklarının itirafıdır

Ali veli
Ali veli - 2 ay Önce

Başkanım siz hiç bu konuda kamuoyu araştırması yaptınız mı ? Bugün bu söylediklerinizi seçim dönemi de tekrar edebilecek misiniz merak ediyorum. Türk halkının %95 inin istemediği bir dayatma konusunda ısrarcı olamazsınız . En azından zamanı var diyin de zaman kazanın bence ...

SIRADAKİ HABER

banner289