banner257

Sakal-ı Şerifler çalındı

KAYSERİ'nin merkez Melikgazi İlçesi'ne bağlı Tavlusun Mahallesi'ndeki tarihi 2 camide bulunan Sakal-ı Şeriflerin çalındığı iddia edildi.

KAYSERİ'nin merkez Melikgazi İlçesi'ne bağlı Tavlusun Mahallesi'ndeki tarihi 2 camide bulunan Sakal-ı Şeriflerin çalındığı iddia edildi.

Önceden köy olan ancak 01 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen Tavlusun'daki Han Camisi ile Hamidiye Camisi'nde özel sandıkta ve gizli yerde muhafaza edilen Sakal-ı Şeriflerin çalındığı bildirildi.

Tavlusun Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Doğrudürüst, camilerdeki Sakal-ı Şeriflerin geçen sene Ramazan Bayramı öncesinde ziyarete açıldığını, ancak bu sene tekrar ziyarete açılmasını beklerken, çalındığının söylendiğini bildirdi. Doğrudürüst, "Sakal-ı Şeriflerin çalınmasından, benim de herkes gibi Ramazan Bayramı'nın arefe günü haberim oldu. Köyümüzdeki geleneklere göre, bayramın herkese açılır. Vatandaşlar da o günün öğle ile ikindi namazı arasında ziyaret ederdi. İkisinin de olmadığı, çalındığı söylendi. Polise haber verdik. Köyümüzden bir kişinin, '5 senedir içinde zaten Sakal-ı Şerif yoktu' diye ifade vermesiyle, polislerin bir noktada araştırmasına engel olmuş oldu. Valiliğe dilekçe verdim ve Valilik dilekçeyi onayladı. 'Müftülüğe götür, polisle beraber titizlikle araştırılsın' dediler. Ancak henüz hiçbir yerden ne benimle görüşen oldu, ne de bu konu hakkında bir bilgi gelmedi. Soruşturma devam ediyor mu? Onu bile bilmiyorum. Sanki olmayan bir şey çalınmış gibi, neredeyse hırsızlık olayı olmamış gibi anlatıldı ama bir sene önce ziyaret edip gördüğümüz Sakal-ı Şerifler yok. Her iki camide de herkesin bilemeyeceği, gizli yerlerde muhafaza edilen Sakal-ı Şerifler, birden bire yok oldu. Birisi muhafaza sandığıyla birlikte, diğeri ise cam muhafazasından çıkarılarak götürülmüş. Mahalle sakinlerimiz gerçekten çok üzgün. Bir an önce yetkililerden Sakal-ı Şerifimizin bulunup, camimize iade edilmesini, milletin böyle dini değerleriyle oynanmamasını istiyoruz" dedi.

Ali Doğrudürüst, "Camilerimizin ikisinde de Sakal-ı Şeriflerimiz vardı ve daha önceleri, bir bayram Han Camisi'ndeki, diğer bayram ise Hamidiye Camisi'ndeki Sakal-ı Şerif ziyarete açılırdı, dönüşümlü olarak" ifadelerini de kullandı.

Sakal-ı Şeriflerin Tavlusun'daki 2 camiye getirilişiyle ilgili yaygın bir inanış olduğunu da kaydeden Doğrudürüst, "Sultan Abdülhamit döneminin Hicaz Komutanı Tavlusunlu Binbaşı Rifat Efendi'ye padişah tarafından hediye edildiği, onun da köyüne getirdiği söylenir. Geçtiğimiz yıl ben bizzat yüzlerce kişi gibi Sakal-ı Şerif'i camimizde görüp yüz sürdüm ve öpüp kokladım. Ancak şimdi iki camimizde de yok. Ayrıca Han Camisi'ndeki Arapça 'Allah', 'Muhammed', 'Ebubekir', 'Ömer', 'Osman' ve 'Ali' yazılarının bulunduğu ahşap oyma levhalar da çalınmış. Böyle bir hırsızlığı yapanlar, insan olamaz" diye konuştu. Dernek Başkanı Doğrudürüst'ün sözlerini doğrulayan mahalle halkı ve cami cemaati de bir an önce Sakal-ı Şeriflerin bulunup camilerine iade edilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER