6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrası ülke geleninde ve Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde çeşitli şiddetlerde çok sayıda deprem yaşanmaya devam ediyor. Kayseri de Sarız, İncesu ve Hacılar merkezli depremlerle sarsılıyor. Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde tüm ilçe belediyeleri ile ilgili kamu kurum kuruluşları alınması gereken önlemler ve hasar tespit çalışmaları noktasında hummalı şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AFAD verilerine göre Kayseri ili Hacılar ilçesinde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrası anında gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi. Vatandaşlardan panik havası oluşturacak açıklamalara itibar etmemelerini rica eden Büyükkılıç, gelen sorular üzerine AFAD tarafından belirlenen toplanma alanlarını her vatandaşın öğrenmesi gerektiğini vurguladı.

AFET VE ACİL DURUM TOPLANMA ALANLARINA NASIL ULAŞILIR

AFAD’ın belirlemiş olduğu toplanma alanlarına vatandaşların e-devlet üzerinden erişebileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç şunları söyledi: “Her bireyin adresine tanımlı toplanma alanı mevcut. T.C. kimlik numaranızla e-devlete giriş yapın. Ardından AFAD’ın sunduğu hizmetlerden Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarını seçin. İkamet ettiğiniz adrese en yakın toplanma alanını belirleyin. Sadece bugünlere özel olarak değil, deprem bilinci oluşturmak adına uygulamamız gerekenler arasında yer alan ve sürekli hazırda bulunması gereken deprem çantanızı mutlaka hazırlayın. Evinize yakın birden fazla toplanma alanı olabilir, bu yüzden afet durumunda aile bireyleri ile bir araya geleceğiniz toplanma alanını kararlaştırın.”

Başkan Büyükkılıç ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşların güvenliği için gerekli tüm tedbirleri alma noktasında canla başla gayret gösterdiğini de sözlerine ekledi.