banner257

BİLİNÇSİZ AVCI KURBANI

Kayseri’de avcıların ateşiyle kanadından vuralarak yaralanan şahin, Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alındı. Şahin burada sağlığına kavuştuktan sonra tekrar doğaya salınacak.

BİLİNÇSİZ AVCI KURBANI

Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu veteriner Hilal Akbaş, Kayseri’de bir ayda bilinçsiz avcılar tarafından ateş edilerek yaralanan 11 şahin ve kartalın merkezde tedavi edildiğini bildirdi.

Akbaş, "Burada tedavileri yapılan yaralı hayvanlar, sonrasında ise doğaya uyum sağlayabilmeleri için hem cinslerinin bulunduğu ortamda tutulmaya başladı. Tedavileri biten ve hayatlarını dışarıda devam edebilecek hayvanlar doğaya salınırken vücutlarından bir kısmı ampute edilen (kesilen) hayvanlar ise rehabilitasyon merkezlerinde tutuluyor. Yaralı olarak bulunan şahinimiz bir kanadı kırık olarak bize getirildi. Yapılan tedavi ve çekilen röntgen neticesinde hayvanın kanadının iyi olamayacağı kanısına vardık. Bir süre tedavi gördükten sonra iyileşmeyen kanadı ona zarar vermemesi için ampute etmek zorunda kaldık. Şahinimiz yaşama sevinci yüksek bir hayvan olduğu içinde biz tek kanadı ile hayatına devam edebilecek. Ancak doğal ortamına kavuşturamayacağız"’ dedi.

Hilal Akbaş, "Özellikle kızıl şahin bölgemizde çok fazla. Nereden baksanız, 2 haftada bir Kızıl Şahin merkezimize yaralı olarak getiriliyor. Bu şahinimiz çok şanslı. Tamamen sağlığına kavuşmuş uçma yeteneğini tekrar kazanmış hayvanları zaten biz esaret altında tutmuyoruz. Uygun şartlarda tekrar bulunduğu yere mümkünse bırakmayı tercih ediyoruz. Ama bunun gibi tek kanadı olan ve doğal ortamda hayatını devam ettiremeyecek olan hayvanları da burada barındırıyoruz" diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER